Snuff 102 (2007)

10%
Ode mě na dlouhou dobu jeden z posledních "snuffů".

Snuff 102

Argentina, 2007, 105 minut

 

Režie: Mariano Peralta

Scénář: Mariano Peralta

Hrají:

Andrea Alfonso

Julián Alfonzo

Rodrigo Bianco

Nicolás Blanco

 

Jsem se zařekl, že na snuff filmy a torture snímky koukat nebudu, a přesto jsem to zase porušil a pustil si film „Snuff 102“, který je označován jako něco, co patří k tomu „nejlepšímu“ ve svém žánru. Uvozovky používám čistě záměrně, protože superlativy u podobných filmů mi prostě přijdou trochu zvláštní a navíc si nemyslím, že by se jednalo o až tak decimující podívanou, jak se různí lidé snaží tvrdit.

 Jak nechodit na záchod.

„Snuff 102“ není pěkný film, o tom žádná. Ale tak to se dalo tušit i podle jeho názvu. Jen mě překvapuje, jak se film snaží na diváka působit. V první řadě je to například úvod. Já nevím, ale pokud někdo viděl „Postřižiny“ anebo prostě byl na zabijačce, tak přesně ví, jak vypadá zabíjení prasete. Tady je podáno jako něco, co by mělo šokovat. A ano, šokovat může. Pokud je to čistě zabíjení pro zábavu, tomu nerozumím.

 Má to i hlubší rovinu.

Když už jde o film, který by měl být snuffovým, anebo alespoň fake snuff, tak bych čekal realističnost. Po zhlédnutí snímku „Snuff 102“ se budu bát každého říznutí papírem do prstu, protože by se mohlo stát, že mi ten prst upadne. Já vím, že tohle by se dělalo těžko, ale stříhání prstů je zde opravdu velmi špatně provedené a není na něm nic realistického. Takových scén je více, ale tahle je ukázková.

 Některé scény nechcete vidět.

V čem film vyniká, to je syrovost, o kterou se v jednotlivých scénách snaží, a to buď černobílou kamerou, kde se odehrává rámcový děj – studentka se chce více dovědět o snuffu a mučení – ale i v ostatních scénách, kdy je použita velmi špatná kamera, případně nějaké filtry, které nakonec vedou k tomu, že ani nic pořádně nevidíte. Ale ano, jsou zde scény, které vás zhnusí, případně fotografie, které opravdu mohou odkazovat na skutečné záběry. Anebo také ne. Snuff je prostě mýtus a různí tvůrci a lidé tento mýtus jen podporují.

 Snaha o útěk je marná.

Na IMDb je ke snímku uvedeno následující: „Proč řešit morálku, když můžeme být anonymní.“ Tohle je asi to nejlepší, co si z filmu vzít. A pak by možná bylo fajn se zamyslet nad tím, kam by vedla skutečnost, že by se tímhle mottem řídil každý člověk. Možná bychom si takový svět zasloužili. Ne, „Snuff 102“ nemůžu hodnotit dobře, i když je to film, který má dramatickou linku a má i pointu.

 

Hodnocení: 10 %

Hororové filmy (gore, béčka, hnus)


Přidat komentář