Sobota čtrnáctého (1981)

40%
Aneb když parodie není moc vtipná.

Sobota čtrnáctého

Saturday the 14th

USA, 1981, 75 minut

 

Režie: Howard R. Cohen

Scénář: Howard R. Cohen a Jeff Begun

Hrají:

Richard Benjamin (John)

Paula Prentiss (Mary)

Jeffrey Tambor (Waldemar)

Severn Darden (Van Helsing)

 

Když chcete natočit hororovou komedii, chce to nějaký dobrý nápad, který bude fungovat, který dovede převrátit klasické hororové prvky na ruby. Jenže jak se ukázalo, snímek „Sobota čtrnáctého“ má hlavně ten název, a pak už je to jedno velké nic, kde snad není ani jeden pořádný vtip. A to je velká škoda na to, že se snímek snaží o parodování snad celého hororového žánru.

Tady žádná příšera není.

No dobře, zase tak velké ambice film nemá, protože se primárně soustředí na monster movies, ještě s lehkou příměsí duchařského hororu, především pak těch, kde jsou nějaké ty strašidelné domy. Ale nejsou zde přímo duchové, jsou to monstra, která mají děsit nájemníky. I když děsit, možná mají ta monstra spíše bavit diváky. Jenže ani to úplně dokonale tvůrcům filmu „Sobota čtrnáctého“ nevyšlo.

Vodní potvůrka nesmí chybět.

I když by se zdálo, že snímek „Sobota čtrnáctého“ bude parodovat hlavně „Pátek třináctého“, není tomu tak a je to spíš takové vedlejší téma. V hlavní řadě jde o to, že rodinka zdědí dům, ve kterém má podle všeho strašit. Jenže na ten dům mají zálusk i různá monstra, protože by se zde měla nacházet tajemná kniha, která v sobě nese temnou moc, jež by bytostem mohla pomoct v jejich nástupu.

Tohle byla naštěstí jen kačenka.

Film „Sobota čtrnáctého“ je ale veden jako rodinná komedie, kdy ještě ze začátku se zdá, že by to mohlo být tak mile vtipné, ale potenciál monster není ani trochu využit a jsou spíše směšná. Dracula je zde jednou z nejnudnějších postav, příšera z laguny ještě ujde, její scéna ve vaně je alespoň trochu vtipná, stejně jako scéna v dětském pokoji, která mi z hlediska parodie přišla asi nejlepší.

Přišel i Dracula jak na maškarní.

Pokud se chcete podívat na dobrou hororovou parodii, bohužel vám americký snímek „Sobota čtrnáctého“ nemůžu moct doporučit. Sice to splňuje nějaké základní nároky na parodii, ale těch dobrých humorných scén je zde strašně málo. A jsem si skoro jistý, že se u filmu nebudete smát nahlas. Možná nějaká scéna vyloudí úsměv na vaší tváři, ale to bude více méně všechno.

 

Hodnocení: 40 %

 

Hororové filmy (příšery, komedie)


Přidat komentář