Solomon Kane: Ďáblův hrad

75%
"Solomon Kane: Ďáblův hrad" je překvapivě dobrý komiks, od kterého jsem to úplně nečekal. Ale Dark Horse (a u nás i Comics Centrum) ví, co má vydávat. Robert Erwin Howard je populární, i když spíše "Barbar Conan" se více uchytil. V tomhle provedení, ale stojí Solomon Kane za to.

 

Solomon Kane: Ďáblův hrad

Vydalo nakladatelství Comics Centrum, 2010, 299 Kč (brožovaná), 599 Kč (vázaná)

 

Scénář: Scott Allie

Kresba: Mario Guevara

Kolorování: Dave Stewat

Obálka: Mike Mignola

 

Robert Ervin Howard dal světu dvě postavy, které se zapsaly do historie. Ta jedna o něco více. Není jí nikdo menší než barbar Conan. Ale postava, kterou se budeme zabývat dnes, je jiný muž. Méně svalnatý, ale o nic méně silný v boji, vyslanec boha Solomon Kane. Na motivy R. E. Howarda byl již natočen i film „Solomon Kane“, který nebyl úplně špatný, ale po scénáristické stránce v závěru naprosto zklamal. Pokud se týká literatury, je Howardův odkaz mnohem širší, a to i v komiksu, jak nám ukazuje i první české vydání komiksu „Solomon Kane: Ďáblův hrad“.

Titulní strana českého vydání komiksu Solomon Kane: Ďáblův hrad.

Solomon Kane se výrazně odlišuje od Conana stavbou těla, ale i svým přesvědčením. Přesto jsou zde zásadní podobnosti mezi oběma hrdiny. Conan má svou hrdost, má svou čest, stejně jako Solomon, který však svou oddanost dává bohu a nikomu jinému. Nezní to úplně pěkně, když to takhle řeknu, ale Solomon Kane je náboženský fanatik, který se řídí tím, co mu víra říká, anebo alespoň tím, co si myslí, že mu víra sděluje. Ptát se na to, jestli ho skutečně vede víra a bůh, je na filosofickou debatu, u které bychom se mohli hodně pohádat. To nechme na někoho jiného.

Ukázková strana z komiksu Solomon Kane: Ďáblův hrad.

„Solomon Kane: Ďáblův hrad“ nám hrdinu představuje na jedné z jeho cest, kdy narazí na skupinu lapků, o které se postará, ale sám nakonec přijde o koně. Již na prvních stránkách se nám ukazuje, že Mario Guevara je zastáncem realistické až naturalistické kresby a že mu vyvržené vnitřnosti nedělají problém. Z tohoto důvodu musím knihu vyzdvihnout, protože nám ukazuje Solomonův svět přesně takový, jakým je – drsný, nelítostný a nepřátelský, plný tajemství a démonů.

Nekončící cesta Solomona Kana zavádí do Německa, kde se mu podaří ze šibenice odříznout umírajícího chlapce. Zároveň se setkává s Johnem Silentem, dalším putujícím mužem. Společně, i když jejich názory jsou velmi rozdílné, se vydávají na nedaleký hrad, kde sídlí baron von Staler se svou krásnou ženou z Persie. Na baronovi je na první pohled něco zvláštního, ale Solomon Kane částečně podlehne jeho víře a myslí si, že proti sobě má muže stejně smýšlejícího. Není tomu tak. Když je nařčen z toho, že znectil baronovu ženu, Solomon rychle poznává, kde je skutečná pravda a proč kolem hradu visí v oprátce mladí chlapci.

Ukázková strana z komiksu Solomon Kane: Ďáblův hrad.

Ďáblův hrad je skutečně proklet, ale Solomon Kane se dokáže s prokletím vypořádat způsobem sobě vlastním. Ne, Solomon Kane není klasický hrdina, který se staví proti zlu, i když ho potírá. Jeho víra jej nutí, aby vystupoval i proti dobrým lidem. Nejde daleko od rány pěstí, stačí jen, aby se na něj někdo křivě podíval nebo v jeho blízkosti znesvětil jméno boží. Víra je tím, co Solomona žene kupředu a co dává smysl jeho putování a jeho životu. Solomona Kana nebudete asi obdivovat, ale pokud pochopíte, co jej vede kupředu, budete s ním jeho putování rádi podstupovat.

„Solomon Kane: Ďáblův hrad“ je komiksem, který mě velmi překvapil. Přiznám se, že jsem od něj moc nečekal, ale scénář je velmi povedený a je v duchu klasického Howarda. Scott Allie nemusel do panelů vkládat vysvětlující komentáře, přišly mi trochu zbytečné, ale tohle je obecně nešvar amerického komiksu, který se často snaží být až příliš konkrétní, příliš vysvětlující. Kresbě nelze nic vytknout, je správně temná, šerá, o to více zasáhnou ty panely, kde stříká krev a létají vnitřnosti. Mario Guevara odvedl skutečně skvělou práci.

Ukázková strana z komiksu Solomon Kane: Ďáblův hrad.

České vydání rozhodně úroveň komiksu nesnižuje, spíše naopak. I v brožovaném vydání se jedná o skvělou práci, která je doplněna klasicky dobrým překladem Jana Kantůrka, kdy na člověka dýchne ta správná atmosféra doby a místa. „Solomon Kane: Ďáblův hrad“ je pro mě skutečně překvapením v pozitivním smyslu slova, navíc hned na první pohled zaujme obálka od Mika Mignoly.

 

Hodnocení: 75%

Hororové knihy (komiks, satan)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Přidat komentář