Soumrak mrtvých (2004)

80%
Simon Pegg a Nick Frost jsou již osvědčená dvojka, což nám dokazují i ve skvělé zombie komedii pod taktovkou neméně skvělého Edgara Wrighta.

 

Soumrak mrtvých

Shaun of the Dead

Velká Británie, Francie, USA, 2004, 99 minut

 

Režie: Edgar Wright

Scénář: Simon Pegg a Edgar Wright

Hrají:

Simon Pegg (Shaun)

Kate Ashfield (Liz)

Nick Frost (Ed)

Lucy Davis (Dianne)

Dylan Moran (David)

 

            Simon Pegg a Nick Frost jsou skvělá dvojice. Ověřil jsem si to na „Jednotce příliš rychlého nasazení“ a teď i na „Soumraku mrtvých“. Musím říct, že se hodně těším na „Paula“. Ale tohle má být o hororu, takže jedině „Soumrak mrtvých“. Je to komedie, ale komedie, která se zatraceně dobře drží pravidel, která jsou pro žánr stanovena.

Osobní problémy jsou důležitější než to, co se děje kolem.

            Simon Pegg je člověk, který si dokáže vybrat film, který umí být vtipný, ale není to zbytečná taškařice, ve většině případů se jedná o film s myšlenkou. A ani „Soumrak mrtvých“ není výjimkou. Tenhle film má příběh. Sledujeme Shauna, který je prodavačem v elektru, ale jeho problémy se točí kolem odpudivého spolubydlícího, který je nejen nepořádný, ale také docela nechutný. Problémy se projevují na vztahu s dalším nájemníkem, ale hlavně na vztahu s Liz, jeho dívkou. Zrovna nemají nejlepší období, což chce Shaun napravit tím, že Liz vezme do pěkné restaurace. Jenže zapomene rezervovat stůl a od té doby jde všechno do háje. Liz s ním nemluví, máma má narozeniny a svět se mění v zombieland.

Billy Nighy nezklame nikdy.

            Nastaly těžké časy a Shaun se musí postarat o sebe, Eda, Liz a její spolubydlící, ale také o svou matku a svého nevlastního otce. Co si budeme povídat, jeho starostlivost je mírně problémová a nedokáže zastat vše, což se nakonec ukáže v závěru filmu, kdy to mnoho jeho kumpánů nezvládlo. Ale za to má konečně svůj vysněný život, který si tolik přál.

Film je plný zombie.

            Líbí se mi, že trio Pegg-Frost-Wright nenatáčejí něco, co je nejen parodií, ale skutečným hraním si se žánrem. Kolem Shauna se dějí divné věci, všechno nasvědčuje tomu, že svět se řítí do záhuby, média Británii zaplavují zprávami o útocích, ale on si problémů všimne až ve chvíli, kdy ho doslova praští do obličeje. I když se jedná o zombie komedii, film zůstává u sociální kritiky, jako klasické drsné zombie filmy. Jenže ona nechybí ani důležitá součást žánru – gore. A gore je zde stejně promakané, i když možná ne tak časté, jako v klasikách ze 70. let. Rozervání člověka je zde jako ze staré školy. Prostě paráda. A navíc je to podáno s humorem. Tohle se prostě cení. Film má myšlenku, drží se žánru a navíc má skvělé hrdiny. Nick Frost je správně protivný, Simon Pegg je zase silným hrdinou, který dokáže ronit slzy. Podobně jako v „Jednotce příliš rychlého nasazení“. A jsou zde momenty, které jsou pro oba filmy společné. Navíc do toho zaznívají písně od Queen – pro mě další plus, které tenhle film má.

Kdybyste hledali zbraň proti nemrtvým, tady máte inspiraci.

            Neříkám, že se u téhle komedie budete válet, ale jestli se vám líbí anglický humor, který je inteligentní a místy hodně černý, chytne vás „Soumrak mrtvých“ za srdce. U mě se to podařilo, a tak dávám hodně vysoké hodnocení, které už jsem nějakou dobu nedal. Už bylo na čase. V Americe se točí špatné filmy, tak je potřeba hodnotit něco z Evropy. Jen škoda, že je to film, který už je sedm let starý. Ale jsem si jistý, že se dostaneme i k něčemu lepšímu, co budu opět moct hodnotit hodně vysoko.

 

Hodnocení: 80%

Vaše komentáře

ANONYM
Tak zrovna tohle je srdeční záležitost. :-D Opravdu skvělý film! Viděl jsem ho už asi tak 6x, a pokaždé mě rozesměje. Tak jasně, je to trošku morbidnější, ale hereckej výkon a zápletka, děj a tohle všechno dalo za vznik opravdu skvělému "hororu". :-D Směju se ještě teď, když vzpomínám na scénky z filmu. Shawn je opravdu mistr! :)
ANONYM 24.04.2012 14:28:56 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (zombie, gore, komedie)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře