Special Effects (1984)

60%
Jak uvěřitelně natočit vraždu...

Special Effects

USA, 1984, 106 minut

 

Režie: Larry Cohen

Scénář: Larry Cohen

Hrají: Zoë Lund, Eric Bogosian, Brad Rijn

 

Jak se to má s těmi speciální efekt? A je vlastně tenhle film o nějakých speciálních efektech? Jak se ve filmu dělají triky, které jsou spojeny s tím, že by mělo být na kameře viděno, jak postava umírá? Tohle rozhodně není jednoduché a na kameře to musí vpadat dobře, pokud chcete mít kvalitní dílo anebo alespoň pořádně explicitní horor nebo thriller. A to hlavní postava filmu „Special Effects“ chce.

Hezké nasvícení.

Andrea Wilcox (Zoë Lund) je mladá žena, která touží stát se herečkou. Uteče od svého manžela Keefea (Brad Rijn) do New Yorku, ale ten si ji tam najde. Chce ji zpátky, vyslýchá jí, vypadá celkem nebezpečně, ale Andrea najde azyl u Nevillea (Eric Bogosian), režiséra, který se do New Yorku vrátil z Los Angeles poté, co mu nevyšlo financování jeho posledního filmu. Andree slíbí, že jí obsadí do filmu, ale všechno se tak nějak zvrtne.

Si někdo užívá...

Zvrtne se to tak moc, že Neville Andreu uškrtí. A co čert nechtěl, podařilo se mu její vraždu zachytit na kameře. A vypadá to hodně dobře, vlastně to vypadá skvěle. Neville se rozhodne, že pomůže Andreinu manželovi Keefeovi, který je neprávem obviněn z její vraždy, a tak se její skutečně vrah a domnělý vrah setkávají nad filmem, který je natáčen na základě Andreina života.

Ten pohled...

Aby to bylo ještě věrnější, Nevilleovi se podaří nalézt Elaine Bernstein (opět Zoë Lund), která je nesmírně podobná zesnulé Andree. A tak se nám do filmu dostává nejen násilí, které vychází z nitra režiséra a případně dalších postav, ale i psychologický rámec, který dává filmu trochu větší hloubku a přece jen ho trochu povyšuje nad obyčejnou, skoro televizní drsnější zábavu.

Jen se potkali...

Americký snímek „Special Effects“ je hodně příjemnou ukázkou hororu 80. let, kdy se nejedná primárně o slasher, i když i zde jsou vraždy, ale jde zejména o to, že tu he hrdina, který je poměrně hodně narušený, hrdina, který si ujde za svým cílem a je mu skoro jedno, že u toho budou umírat lidé, navíc přímo jeho rukou. To vyústění je očekávané, ale cesta k němu povedená.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář