Spider-Man: Ezekielův návrat

70%
Některé návraty starých známých jsou příjemné, jiné se nám dostanou hodně hluboko pod kůži. Jaký bude tohle asi případ.

 

Spider-Man: Ezekielův návrat

Vydalo nakladatelství Crew, 2011, 329 Kč

 

Scénář: J. Michael Straczynski

Kresba: John Romita Jr., Scott Hanna

 

Kdo je vlastně ten Ezekiel? Myslím, že to je hodně zásadní otázka, která vrtala v hlavě mnoha fanouškům, kteří četli Spider-Manovi příběhy od J. Michaela Straczynského postupně, ale i těm, kteří je například u nás četli se zpožděním v jednotlivých sbírkách. Objevil se zničehonic, ukázal Peterovi, že má stejné pavoučí schopnosti, nebo alespoň hodně podobné, a vysvětlil mu mnoho, co o sobě Peter ještě nevěděl. Ale proč se s Peterem kontaktoval? Jaký k tomu měl důvod? Jen nezištné zájmy pomoci spřízněné duši? Anebo je pravda trochu hlubší?

Obálka českého vydání komiksu Spider-Man: Ezekielův návrat.

Sbírka „Spider-Man: Ezekielův návrat“ je komiksem, kde se odpovědi na všechny výše položené otázky odhalují. Kniha obsahuje celkem sedm sešitů, kdy první je samostatným příběhem, který vypráví o krejčím, jež spravuje kostýmy superhrdinům. Hezký příběh o tom, co by měl člověk udělat ve chvíli, kdy ví, že dojde ke zločinu. Jak se zachovat? Nechat všechno být a hledět si svého, anebo ohrozit sebe a své blízké a pokusit se pomoct? Docela zajímavá otázka, na kterou si každý z nás musí odpovědět sám.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Ezekielův návrat.

Další dva sešity tvoří jeden příběh, kdy se do světa dostává něco, co je natolik silné, že i Spider-Man sám by měl problémy se se silou vypořádat. Jeho průchod astrálními světy, který se udál v předchozí sbírce „Spider-Man: Šťastné narozeniny“, vypustil magickou sílu, která byla dávno uzavřena. Tvor v podobě ženy se mu chce odvděčit. Buď přijme odměnu, kterou je vláda nad světem, anebo bude muset zemřít. Skutečně odměna, jak se patří. Spider-Man se bude muset spojit s parťákem nečekaným, jímž je samotný bůh lži – Loki. Přiznám se, že Spider-Manovy výlety do oblasti magie moc nemusím, ale jeho konverzace s Lokim a snaha boha přemluvit, aby vyzkoušel pořádný newyorský hot dog, se mi líbily.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Ezekielův návrat.

Ještě před samotným příchodem Ezekiela následuje menší příběh o tom, jak se daří Mary Jane. Ta se vydává do Los Angeles, aby zde získala roli ve filmu. Jenže filmový byznys je pořádně vybíravý a krutý a každý není na úspěšnou modelku zvědavý. Plány nedopadají nejlépe. Tenhle příběh je v podstatě jen mezihrou, abychom zjistili, že svět stále plyne dál a v životě hrdinů se neustále něco děje. Tím hlavním jsou následující tři kapitoly, které nesou název „Ezekielův návrat“.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Ezekielův návrat.

Příběh „Ezekielův návrat“ není o tom, jak se dál rozvíjí mýtus totemů, i když i s tím má hodně společného. Spider-Man se znovu setkává s Ezekielem, aby konečně poznal jeho pravou tvář. Ezekiel je sám tím, kdo poznává sebe samého a své skutečné já. Pointa celého příběhu je trochu provařená a očekávaná, ale uzavírá se tím jedna zásadní kapitola. Myslím si, že právě zde J. Michael Straczynski ukázal jednu ze svých slabin, a to přílišné napasování svých příběhů na seriálová klišé. Děj by si zasloužil možná jiný konec, silnější, zásadnější. Ale nedá se svíti. Nemusíme se však bát, že už by Straczynski neměl nic v rukávu. Stačí počkat na sbírku Spider-Man: Hříchy minulosti.

 

Hodnocení: 70%

Hororové knihy (komiks, vrazi, komedie)


Přidat komentář