Spider-Man: Hříchy minulosti

75%
Minulost se vrací a v komiksovém světě to není vůbec nic divného. Stejně jako není divné vracení se do minulosti. Na Spideyho čeká jedno nemilé překvapení.

 

Spider-Man: Hříchy minulosti

Vydalo nakladatelství Crew, 2012, 329 Kč

 

Scénář: J. Michael Straczynski

Kresba: Mike Deodato Jr.

 

Když jsem se začetl do sedmého komiksu, který vyšel v řadě The Amazing Spider-Man i u nás (mluvím teď o nové řadě, nikoli o té, která vychází – vycházela? – v řadě „Comicsové legendy“ nakladatelství Crew), tak jsem přemýšlel, v čem je Straczynski tak jiný než ostatní komiksový autoři, kteří psali tuhle anebo jinou sérii se Spíďou. Nemusel jsem přemýšlet příliš dlouho. Straczynski píše o světě, který zná. Vytváří ho, mění ho, ale zároveň si bere z jeho minulosti. Jeho Spider-Man, to nejsou jen tak nějaké příběhy, ale to jsou příběhy, které jsou pevně zasazené do fungujícího universa.

Obálka českého vydání komiksu Spider-Man: Hříchy minulosti.

Samozřejmě nejde jen o to, že mu to pěkně pasuje dohromady, jde hlavně o to, že to jsou skvělé příběhy o člověku, který je mimo jiné i superhrdinou. Spider-Man se už od začátku vyznačoval tím, že měl skutečný život, skutečné problémy. Byla to jedna z věcí, která přinesla komiksu jeho nový věk, věk, který je označovaný jako bronzový. Straczynského Spider-Man je moderní, je nový, ale udržuje si krásu klasického provedení s tou nejlepší mainstreamovou kresbou Mika Deodata Jr.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Hříchy minulosti.

Sbírka „Spider-Man: Hříchy minulosti“ je ukázkou toho, jak dokázal Straczynski zasadit příběh do událostí dávno minulých, které se staly v sešitech, jež původně vyšly v sedmdesátých letech. Neměl by přesně takový být komiks, který vychází ve snad nekonečné sérii? Nejen sbírka příběhů, které se staly, ale nikdy neměly nějakou větší spojitost. Straczynski se pokusil o to, aby to všechno fungovalo dohromady.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Hříchy minulosti.

Člověk se pak hodně musí zamýšlet nad tím, proč vlastně muselo dojít k takové prasárně, jakou se stal příběh „One More Day“. Straczynski – ano, on sám, i když určitě s velkým přispěním managementu Marvelu – vytvořil příběh, kde všechno smazal. Prostě vyměnil život tetičky May za svatbu s Mary Jane. Spousta věcí, co jste si přečetli v sérii, která vychází právě u Crew, se vlastně vůbec nestala. Přijde mi pak všechno strašně zbytečné. Straczynskému v sérii všechno fungovalo, dokud jí takhle hloupě nepošpinil.

Ukázka z českého vydání komiksu Spider-Man: Hříchy minulosti.

„Spider-Man: Hříchy minulosti“ je příběhem o tom, že Peter Parker má minulost, která se mu musí vrátit. Minulost, která souvisí s ním, s Normanem Osbornem a hlavně i s Gwen Stacy, která je už nějakou dobu mrtvá, ale její odkaz stále přežívá. Příběh je hodně komiksový, hodně se hraje na to, že se najednou něco vrátilo, ale Straczynski to podává s takovou grácií, že si příběh stejně užijete. Tenhle Spider-Man je prostě dobrý, je komický, dramatický a akční a takový by měl být pořád.

 

Hodnocení: 75%