Spiders (2013)

60%
Hodně pavouků, to je cesta, jak udělat dobrý horor. No, v tomhle případě to docela funguje.

Spiders

USA, 2013, 89 minut

 

Režie: Tibor Takács

Scénář: Joseph Farrugia, Tibor Takács a Dustin Warburton

Hrají:

Christa Campbell (Rachel)

Patrick Muldoon (Jason)

Shelly Varod (Phoebe)

Sydney Sweeney (Emily)

 

Když jsem viděl, o čem tenhle snímek je respektive, jaká bude jeho vizuální podoba, říkal jsem si, že tohle je další z těch nesmyslných béček, které se na nás na sci-fi televizních kanálech z USA řítí každou chvíli. Znáte to, nějaké velké monstrum, k tomu příběh jak z červené knihovny, anebo nějaký patriotický blábol, či variace na dobrodružství Indiana Jonese. Jenže v tomhle směru mě snímek „Spiders“ překvapil velmi příjemně.

Velký pavouk vždy udělá dojem.

Tibor Takács, který má na svědomí režii a podílel se i na tvorbě scénáře, nikdy nenatočil nic, co by jeho jméno dalo do hledáčku mnoha filmových fanoušků. Nejsem si jistý, jestli je snímek „Spiders“ tím nejlepším, co kdy natočil, ale vůbec bych se tomu nedivil. Když se řekne béčko, většinou si představím nějaký černobílý film z 50. nebo 60. let, ale pokud bych měl popsat moderní béčko, béčko pro začátek třetího tisíciletí, horor „Spiders“ by ten popis vystihl docela dobře.

Nevítaný pasažér v metru.

Základem je nějaké monstrum, to se nemění. Tentokrát jsou tím monstrem pavouci, kteří se šíří po Zemi. Jejich příchod béčku jednoznačně nahrává – objeví se z vesmíru. Tohle je ale uděláno docela zajímavě a hned ze začátku se ukazuje, kde bude snímek silný – ve vizuálních efektech. Příběh ale pokračuje v béčkovém ražení. Armáda se musí postarat o evakuaci napadené oblasti, jenže do toho je tu ještě příběh civilistů, kteří se snaží zachránit svou dceru. Najednou se záchrana populace stává – alespoň pro kameru – méně důležitou.

Tohle není vhodné místo pro lidi.

Příběh je poměrně přímočarý a neskýtá překvapení, ale tohle se od béčka očekává. Postavy jsou dostatečně snesitelné na to, aby se na ně dalo dívat a pochopit jejich motivace. Jak jsem ale napsal výše, prim tady hrají vizuální efekty. Na to, že se jedná o produkci nízkonákladovou, vizuální efekty jsou na velmi dobré úrovni. Pravda, 7 miliónů dolarů není málo, ale v Hollywoodu je tohle malý rozpočet. Přesto vypadají pavouci naprosto skvěle, a i když je místy hodně patrné, že jsou to efekty a modely, najednou jsem měl pocit, že jsou ještě lidé, co dovedou natočit dobré béčko i dnes. Tohle není něco, co by se podařilo každému hororovému tvůrci dneška.

Jsou prostě všude.

Samozřejmě, že „Spiders“ neobstojí v konkurenci s jinou hororovou produkcí, kvalitativně zde jsou jiné, zajímavější filmy, ale na průměr v žánru to bohatě stačí. A já přidám ještě něco málo navíc. Na hodinku a půl se zabavíte, dostanete dobrou porci monster, malinko těch nechutností a boj o život, který může skončit jen jediným možným způsobem. Ale to už si užijte sami. Padesát procent zasloužených, o tom nebudu pochybovat ani po delší době. A těch deset navíc za příjemné překvapení.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (béčka, zvířata, vědci)


Přidat komentář