Splice (2009)

75%
Pro mě velmi příjemné překvapení, které má skvělou trikovou, ale i zajímavou příběhovou stránku.

Splice

Splice

Kanada, Francie, 2009, 104 minut

 

Režie: Vincenzo Natali

Scénář: Vincenzo Natali, Antoinette Terry Bryant a Doug Taylor

Hrají:

Adrien Brody (Clive Nicoli)

Sarah Polley (Elsa Kast)

Delphine Chanéac (Dren)

Brandon McGibbon (Gavin Nicoli)

 

Přistupoval jsem k tomuto snímku jako slepý k houslím a nějak moc velkým nadšením jsem neoplýval, ale byl jsem docela zvědavý, co to bude. Jednoduše jsem prostě chtěl nějaký horor z nového tisíciletí, který není až příliš aktuální a který mi v minulosti unikl. Spojení sci-fi a horor je samo o sobě docela problematické a může vyznít celkově blbě, ale někdy se poštěstí, aby z toho vylezlo něco povedeného.

 Sama vidí, že je trochu jiná.

Nebudu tvrdit, že je „Splice“ naprosto skvělý film, na to není dostatečně jedinečný a originální, ale v rámci toho, co prezentuje, mi přišel velmi dobře provedený a i bez toho, aby zde byla spousta postav, se podařilo natočit film, který vypadá velmi profesionálně a po trikové stránce mu nebylo v podstatě možné moc co vytknout. A tohle je aspekt, na který já jsem docela pes.

 Blízká setkání...

Clive a Elsa jsou vědci a snaží se vytvořit organismus, který bude schopen produkovat látky, které se dají použít v lékařství a budou zachraňovat životy. Ten organismus je něco jako pořádně velký sopl, který se hýbe jako housenka. Ve skutečnosti jsou dva a už se k sobě mají. Jenže vědci chtějí zajít dál a hlavně chtějí kontrolu nad svým výzkumem, což se jim nedaří, protože společnost jim chce autonomii vzít. A tak se rozhodnou ke zbrklému kroku. Vytvoří další organismus, který v sobě bude mít i lidskou DNA.

 Až příliš blízká setkání.

Jejich nový experiment probíhá v utajení a ani oni pořádně nevědí, co vytvořili, dokud se to skutečně nevylíhne. A je to tvor rozhodně zajímavý. Designově se tvůrcům podařilo vytvořit něco, co má různá stádia a různě vypadá. Díky tomu je ta příšerka uvěřitelná, navíc se z ní stává i něco víc, jak se mění před očima a jak se pořád vylepšuje. V tomhle je snímek nesmírně zajímavý a povedený. K tomu i herecká dvojice, které jejich vztah i jejich snahu většinou věříte, i když Elsu byste možná sem tam kopli.

 Tohle prostě vypadá skvěle.

„Splice“ není až tak dobrým hororem, na ten se mění v podstatě pouze při několika málo příležitostech a v naprostém závěru, ale je to film, který má jednoduchou zápletku, na kterou jsou nabaleny dobré nápady a celkem i zajímavé zvraty v příběhu, což mi hodně sedlo a celkově jsem si film užil. Dokonce ani stopáž mi nepřišla tolik přepálená, naopak mi docela vyhovovala.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář