Dantovské peklo (2010)

60%
Mnoho animovaných filmů tu nemáme, tak zase jedna výjimka. I když je tohle adaptace "Božské komedie", rozhodně nečekejte něco středověkého.

 

Dantovské peklo

Dantes Inferno: An Animated Epic

Japonsko, USA, Singapur, Jižní Korea, 2010, 84 minut

 

Režie: Victor Cook, Mike Disa, Sang-Jin Kim, Shuko Murase, Jong-Sik Nam, a Lee Seung-Gyu          

Scénář: Brandon Auman na základě videohry Jonathana Knighta vytvořené podle básnického eposu Danta Alighieriho

Hrají:

Graham McTavish (Dante)

Vanessa Branch (Beatrice)

Steve Blum (Lucifer)

Peter Jessop (Virgil)

 

Poslední dobou, zdá se, jsem se nějak zaměřil na japonské filmy. Během jednoho týdne jsem viděl hned tři a každý z naprosto jiného soudku. Prvním z nich byl dnes recenzovaný film „Dantovské peklo“, a těmi dalšími Hausu a Godzilla. Každý snímek je skutečně odlišný, a to jak dobou, kdy byl natočený, tak příběhem, ale i stylem natáčení. „Dantovské peklo“, jako jediný ze všech tří, je filmem, který je kompletně animovaný v klasickém žánru, jemuž se říká anime.

Pravý křižák musí být vyzbrojený.

Japonci mají neskutečný dar. Dokáží z každého příběhu udělat naprosto jedinečný, šílený a zároveň originální film, který vás buď svým zpracováním odradí, anebo naopak nadchne. Já se přiznám, že si nedokážu představit Danta Alighieriho, jak sepisuje svou „Božskou komedii“ a přemýšlí o tom, jak jeho postava, on sám, Dante bude o několik století později ztvárněna jako bojovný křižák se samurajskými schopnostmi, který se vydá do Pekla, aby svou vyvolenou Beatrice zachránil ze spárů pekelných. A to ani nemluvím o tom, že Vergilius si nechá říkat Virgil.

Pravý křižák má kříž v ruce i na prsou.

Nevím, jestli brát snímek jako edukativní materiál, kdy se křesťan dozví o tom, co jej případně čeká v pekle, i tak si myslí, že film je až překvapivě křesťanský, a to i přesto, že tvůrci jsou převážně japonští, respektive asijští. Ale základ je italský, tak to prostě o křesťanství být musí, i kdyby se Japonci na hlavu stavěli. Film v některých momentech vyznívá až trochu fanaticky, ale je skousnutelný, protože obsahuje hodně akčních scén. Já vím, je to trochu barbarství tohle říct, ale právě akční pasáže jsou na tom asi to nejlepší. Jinak je to jenom prznění italské klasiky.

Setká se na své cestě peklem s různými monstry.

Příběh, alespoň jeho základní rámec, je ponechán. Dante se vydává do Pekla, aby vysvobodil svou milovanou, průvodcem je mu Vergilius, tedy vlastně Virgil, který jej provádí po všech kruzích pekelných, aby jej nakonec zavedl k samotnému Luciferovi, který Beatrici unesl. Cestou Dante potkává osobnosti různých období, ale hlavně musí porážet bytosti, které zde žijí. Film až příliš poukazuje na to, že byl natočen podle videohry, kdy je zřejmé rozdělení úrovní, kde na jejich konci vždy čeká souboj s bossem.

Nejunikátnější je jeho zbraň.

Pokud se chcete podívat na „Dantovské peklo“ abyste obdivovali klasiku, budete notně zklamáni, protože s „Božskou komedií“ toho nemá moc společného, i když rozhodně poznáte, kde byla inspirace. Ale „Dantovské peklo“ je především pořádně drsným, eroticky nabitým anime, které chce diváka strhnout k novému pojetí dávného spisu, který nemusí pouze zahnívat v knihovnách, ale je možné jej převést i do moderní doby, i když hodně pozměněné. Někteří film okamžitě odsoudí, jiné nadchne. Fanoušky anime patrně příliš nerozhodí, existují filmy lepší, drsnější a akčnější.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář