Stake Land (2010)

70%
Jestli se vám líbil film "Cesta", ale byly byste radši za jeho temnější, hororovější variantu, tak přesně pro vás je tu snímek "Stake Land", který jako by byl žánrovějším dvojčetem "Cesty".

 

Stake Land

USA, 2010, 98 minut

 

Režie: Jim Mickle

Scénář: Nick Damici a Jim Mickle

Hrají:

Connor Paolo (Martin)

Nick Damici (Mistr)

Danielle Harris (Belle)

Kelly McGillis (Sestra)

 

Úvod se s námi ani trochu nemazlí. Jsme rovnou vystaveni zlu, které na nás v tomhle světě číhá na každém kroku. Zlo, které má podobu krvelačných zombie-upírů. Jen tak mimochodem, mám pocit, že Nick Damici, který se podílel na scénáři, se nespokojí s obyčejnými upíry nebo zombie a rovnou je upgraduje na něco lepšího. V „Mulberry Street“ to byly krysí zombie, tady zase zombie a upíři v jednom. Ale proč ne, takové ozvláštnění není nic proti ničemu. Navíc zrůdy ve „Stake Land“ jsou velmi povedené, to se jim musí nechat. Masky jsou skvělé.

Klidně by to mohl být záběr z filmu Cesta.

Setkáváme se s Martinem, který je svědkem toho, jak je jeho matka zabita, otec smrtelně zraněn a malý sourozenec, ještě miminko, spořádán jednou ze zrůd. Alespoň on přežil, a to díky Mistrovi, který byl zrovna na lovu zombie-upíra. Mistr se stává Martinovým opatrovníkem a učitelem. A tam, kde mi Nick Damici jako herec v Mulberry Street vadil, tady mu role naprosto sedla. Starší, zásadový a vycvičený zabiják, který je smířený s tím, že svět šel do kopru, ale nevzdává se a bojuje dál. Bojuje i za mladého Martina a za další lidi, kteří za to stojí. Protože, a není to poprvé, zjišťujeme, že i v těch nejtěžších časech existují lidi, kteří chtějí moc, chtějí sílu, chtějí vládnout a ovládat za každou cenu. I ve „Stake Land“ tomu tak je a naši hrdinové se s těmito lidmi setkají. A ne jednou. Země se jimi doslova zaplnila.

Zombie-upíři jsou ozdobou filmu.

Spojené státy už nejsou tím, čím bývaly. Svět, který je nám ve „Stake Land“ předestřen, nám připomene jiný, nedávný film, který byl také hodně zvláštní road movie. Tímto filmem je „Cesta“, která těží z obdobné postapokalyptické atmosféry, z neutěšeného světa a zrůdnosti, která není nutně výsledkem něčeho nadpřirozeného, ale prostě jen lidským chtíčem, zlobou a dalšími příjemnými vlastnostmi. S „Cestou“ má „Stake Land“ společné ještě jedno – poklidné tempo. Já vím, popisoval jsem úvod, který je akčním nářezem, a že se zde parádní akční scény ještě několikrát zopakují. Ale tohle vůbec není prvoplánový akční film. A tak je možné „Stake Land“ popsat jako „Cestu“, která je doplněna upíry.

Mladý padawan, který se dobře naučil řemeslo.

Můj popis by skoro inklinoval k tomu, že se jedná o kopii, ale to vůbec ne. Spíš jsem tím chtěl zdůraznit, že i „Stake Land“ je o lidských osudech na pozadí apokalypsy. O lidských osudech, které jsou těžké, smrtonosné, ale které mohou pokračovat i přesto, že nebezpečí číhá skoro na každém kroku. Síla člověka je jednou z těch, které jsou téměř nepřekonatelné, jen smrt ji dokáže zastavit. Strádání se dá snést, zloba se dá snést, všechno jde přežít, když je vůle. Jenže i dobří lidé mohou zemřít.

Mistr v akci - přesila je pro něj procházka růžovým sadem.

Ve „Stake Land“ nakonec chybí akčnost, chybí mu drive, který se ve většině jeho stopáže vytratí, ale chybí mu jen proto, že od tohohle hororu budeme očekávat pořádně nadupanou zombie akčárnu. Nečekejte ji. Když se zbavíte podobného očekávání, užijete si tenhle film, který ve vás může zanechat hlubokou stopu, podobně jako zanechala i „Cesta“. „Stake Land“ je dobře natočeným přemýšlivým hororem, který se dívá na apokalypsu trochu jinak. Skvělý posun od Mulberry Street. Tenhle film rozhodně bude patřit k tomu nejlepšímu, co jsem v roce 2011 viděl.

 

Hodnocení: 70%

Vaše komentáře

ANONYM
Skvělý film :)
ANONYM 24.04.2012 14:17:26 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (upíři, gore, survival)


Číst komentáře