Star Wars: Epizoda I - Skrytá Hrozba (1999)

65%
"Star Wars" už sice měly premiéru před nějakou dobou, ale proto, že se v kinech objevila jejich 3D verze, stojí za to si je připomenout.

 

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

USA, 1999, 136 minut

 

Režie: George Lucas

Scénář: George Lucas

Hrají:

Liam Neeson (Qui-Gon Jinn)

Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi)

Natalie Portman (Queen Amidala / Padmé)

Jake Lloyd (Anakin Skywalker)

 

George Lucas se rozhodl, že znovu uvede své „Hvězdné války“ na plátně a začne pěkně od začátku, i když filmy, jak všichni fanoušci dobře vědí, byly natáčené v trochu jiném pořadí. „Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba“ je dějově prvním filmem, i když technologicky je jednoznačně na vyšší úrovni než trilogie původní, která se začala psát ke konci 70. let. Otázkou je, proč vlastně George Lucas přistoupil k tomu, že znovu uvede celou sextalogii v kinech. Odpověď je jednoduchá. George je marketingový a komerční mág, a tak chce vydělat na tom, že převedl snímek do 3D a podle všeho to udělá i s ostatními pěti. Každý rok jeden díl.

Amidala má hodně zvláštní lidi, kteří jí vybírají oblečení.

Nevím, jestli se mu jeho záměr úplně vydařil. Ale je pravda, že skalní fanoušci si na 3D „Star Wars“ nejspíš zajdou. Já jsem to udělal, i když kino rozhodně nebylo tak narvané, jak jsem očekával. Možná to bylo špatnou volbou dne, mrazy, které zabraňovaly autům nastartovat, ale prostě kino bylo prázdné. Byl jsem skutečně docela překvapený, asi jsem si naivně myslel, že „Star Wars“ ve 3D budou neskutečným trhákem. Dle mého názoru ale Lucas tolik tratit nebude. Vždyť stačilo předělat digitální triky u původní trilogie, uvést verzi v kinech, a tržby zase rostly. Navíc předělání již existujícího filmu jistě není tak finančně náročné jako všechno točit znova, takže úsilí se určitě vyplatí.

Skoro to vypadá, jako kdyby jim o tenhle obrazec šlo úmyslně.

„Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba“ však není žádný zázrak. Ne kvůli filmu samotnému, i když ani ten nepovažuji za nejlepší díl série, ale především proto, že 3D není něco, co by vás vytrhlo. Ze začátku to bylo docela fajn, protože tu opravdu byly nějaké efekty, které mě donutily se v sedačce pohnout, ale jinak jsem sledoval vlastně pořád stejný film. Hodně jsem si sliboval od závodu kluzáků, jenže ten mě dostal, když jsem ho viděl poprvé klasicky, 3D mu grády nepřidalo. Zážitek by byl určitě jiný v IMAXu, ale jako mimopražák se ani kvůli „Star Wars“ nebudu do hlavního města hnát.

Která z nich je vlastně ta pravá?

„Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba“ je dobrým filmem, ale do nebe jej vynášet nebudu. Příběh mám rád především proto, že nás seznamuje s postavami a je zde mnohem více z Obi-Wana. Qui-Gon je výtečnou postavou, za což může hlavně jeho představitel Liam Neeson, film je vtipný, je dostatečně temný ve svém závěru, ale je až příliš pohádkový a úloha Anakina mi nesedí. Ale je vyvolený, tak se s tím holt budu muset smířit. Závěr až moc podobný „Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje“.

Nejotravnější postava celých "Star Wars"? Myslím toho vpravo.

Nechci říkat, že „Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba“ ve 3D nestojí za to, ale finanční prostředky lze určitě vynaložit lépe. Já už jsem však „Hvězdné války“ nějakou dobu neviděl a znovushledání bylo příjemné. Příběh nic nového nepřinesl, žádné scény nebyly přidané a dojem mi trochu kazil český dabing, který není špatný, ale originál je originál.

 

Hodnocení: 65% (samotnému 3D bych dal asi 40%, není to nic převratného)

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
Moc se mi to líbilo. Sice v kině je na tom obrovským plátně vidět každá chybička, ale i přesto to bylo moc pěkný vidět to znova :-)
Veronika Schreiberová 27.03.2012 08:25:23 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Souhlasím, po delší době vidět Star Wars stojí za to :-) I když to je jednička
Martin Štefko 27.03.2012 08:48:52 Reagovat Přidat nový komentář
Veronika Schreiberová
Mě se líbí nejvíc první dvě, ta třetí už moc ne, anakin je zlej a ty další tři ... :-)
Veronika Schreiberová 27.03.2012 08:53:30 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
On každý díl má něco do sebe, některé jsou ale holt slabší, já mám osobně nejradši původní trilogii
Martin Štefko 27.03.2012 08:59:26 Reagovat Přidat nový komentář
Veronika Schreiberová
Já zase tu novou:-) asi kvůli efektům a hlavně hercům :-D
Veronika Schreiberová 27.03.2012 09:01:22 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Asi to bude tím, že někteří lidé prostě radši přijmou tohle moderní pojetí :-)
Martin Štefko 27.03.2012 09:17:35 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (děti)


Číst komentáře