Štěpán Kopřiva: Rychlopalba (audiokniha)

90%
První původně česká audiokniha, na kterou se naše redaktorka Veronika podívala.

Štěpán Kopřiva: Rychlopalba

Vydalo nakladatelství Walker & Volf, 2015, 299 Kč

 

Celková doba poslechu: 14 hodin 49 minut

Čte: Ludvík Král

Audioknihu zakoupíte na serveru Audiotéka.

Příběh začíná v Praze v jednom bytě, kde se našla mrtvola. Policista, který příběh vypráví, je pochůzkář v pražském obvodním oddělení. Mrtvolu tedy přenechá povolanějším a jde se věnovat zpět své standardní práci, například sepsání hlášení o nalezené peněžence.

 

Náš hlavní hrdina se zrovna dostává do nepříjemné situace – manželka od něj odchází, protože v manželství jim to neklape. Nejlepší způsob je zapít to. Při zapíjení samoty je osloven bývalým spolužákem s žádostí o laskavost. Sestra jeho spolužáka je obviněna z týrání své dcery a dcera Bára Trunečková je od doby zatčení její matky nezvěstná.

Spolužák našeho hlavního hrdinu žádá o znovuotevření případu od nějakého specialisty na kriminálce. Jenže to není tak jednoduché, když nemáte kontakty. Při vědomí toho, že jeho rodinný život se rozpadá, se do případu ponoří sám hrdina.

 

Začne vyslýchat lékaře, který má v péči Olgu, matku zmizelé, samotnou Olgu, přátele Báry, jejího otce. Prohledá dům, kde Bára bydlela, a najde fotografii z letní dovolené, vydá se tedy hledat místo podle fotky jako správný kriminalista. Objeví nová fakta, na která se kolegové z kriminálky vůbec nedostali, mezitím se dostane do křížku s kolegy z policie. V práci se mu přestává dařit, byla na něj podána oficiální stížnost. Náš hrdina se za odhalením pravdy žene hlava nehlava, spojí se i s bývalým policistou, který zneužíval své pravomoci a začíná porušovat své zásady.

 

Podaří se mu najít Olgu živou a odhalí, co se s ní stalo?

 

Zachrání své místo u policie a svůj vztahu s manželkou?

Kapitoly jsou odděleny příjemnou a nerušící hudební znělkou. Označení kapitol bez kapitoly, takže první, druhá, desátá je originální. Přednes pana Ludvíka Krále je zapálený, když je třeba, znuděný, když nám vypráví o policejní práci, uvěřitelný, když mluví jako právě zmlácený bezdomovec nebo překvapený milenec. Jde o zajímavou detektivku z českého prostředí, kterou jsem poslouchala poprvé.

 

Příběh ukazuje fungování Policie ČR do všech podrobností s pozitivy i negativy. Ukazuje nám, jak je jednoduché z pozice Policie sledovat manželku a zjistit, kam ji taxi po jejím odchodu od manžela odvezlo, nebo se podívat do centrálního spisu a jen tak si odsud vylovit potřebné informace. Kniha je napsaná vtipně a dokážete se do ní zaposlouchat a ještě se smát vtipům, které hlavní hrdina sype z rukávu jeden za druhým. Udrží vás v napětí akce, i když v některých případech je popis příliš surový.

Na telefonu se poslouchá skvěle.

Audioknihu doporučuji jako českou detektivku, která se vyrovná těm severským.

Audioknihu zakoupíte na serveru Audiotéka.

Hororové knihy (vrazi)


Přidat komentář