Stephen King: Pan Mercedes

60%
Mistr hororu se pustil do detektivky a dopadlo to dobře.

Stephen King: Pan Mercedes

Mr Mercedes

Vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA, 2014, 359 Kč

 

Už to jsou čtyři roky, co jsem přečetl něco od Stephena Kinga. Popravdě jsem si myslel, že už je to více. Tohoto autora jsem před takovými patnácti lety začal naprosto milovat, ale to nadšení postupně ustupovalo s tím, jak jsem se více zaměřil i na jiné autory a hlavně na komiks. Ale říkal jsem si, že je zase třeba mu dát šanci a přečíst si od něj něco nového. S knihou „Pod kopulí“ to nevyšlo a já ji po asi 50 stránkách odložil. Popravdě už jsem si myslel, že ani „Pan Mercedes“ neskončí v přečtených.

 Obálka českého vydání.

Ale nakonec se tak stalo. Mimo jiné i proto, že mám v poslední době rád detektivní příběhy a sám o nich hodně přemýšlím. Myslím v rámci své tvorby. A tak jsem dal „Panu Mercedesovi“ druhou šanci a po půl roce, co jsem knihu rozečetl, jsem ji nakonec dočetl. A musím říct, že v konečném důsledku to vlastně bylo docela fajn čtení a King mě až tak moc nezklamal. Ale přijde mi už jako někdo, kdo prostě píše jen proto, že mu to jde samo a dobře.

 Pan Mercedes se ozval.

Bill Hodges je detektiv, který se dostal do stavu letargie. On teda už vlastně detektiv není, protože šel do důchodu. A kope se do zadku. Ve skutečnosti dokonce přemýšlí o tom, že by se zabil. Mimo jiné i proto, že po sobě zanechal jeden otevřený případ. Nesmírně brutální případ. Muž v mercedesu najel do skupiny lidí a osm jich zabil. Mezi nimi i dítě. Nikdo nic neviděl, nikdo nepodal dostatečně svědectví. Vrah unikl a policie neměla žádnou pořádnou stopu.

 

Bill je tedy v důchodu, se svými myšlenkami a s otcovou pistolí. A pak přijde dopis. Dopis od Pana Mercedesa, který si chce hrát. Chce hrát hru na kočku a na myš. Hodges byl dobrý, oceňovaný detektiv, a tak má úkol. Vypátrat, kdo je skutečně Pan Mercedes. Anebo si vpálit kulku do hlavy. King, jak je u něj dobrým zvykem, naprosto skvěle rozkresluje jednotlivé postavy a osudy a vy máte pocit, že ty postavy před vámi opravdu ožívají. A nejde jen o detektiva a vraha, ale i o další, jako jsou Jerome, Janey, Holly, ale i její matka, případně matka vrahova.

 Obálka původního vydání.

Stephen King se rozhodl, že si napíše svou vlastní detektivní trilogii, která v českém vydání pokračuje knihou „Právo nálezce“. „Pan Mercedes“ je dobrou úvodní knihou, možná spíše thrillerem, i když ty detektivní prvky zde jsou. Osobně mám radši skutečnost, kdy čtenář vraha nezná, ale na tohle King nehraje. Čtenář zná vraha od začátku a vlastně to ani moc nevadí. Poznáte ho, poznáte jeho motivace a uděláte si o něm svůj vlastní obrázek.

 Mistr sám.

Ke konci už pro mě kniha hodně ztrácela tempo a já jsem měl pocit, že King hodně koukal na americké thrillery a ten konec si půjčil z filmu. Není to špatně napsané, má to gradaci, ale od úmrtí jedné z postav už je to prostě předvídatelné a opravdu to v ničem nepřekvapí. To je škoda, protože i naprosté finále vyznívá až moc melodramaticky, což mi nesedělo. Takže novější King je dobrý, ale určitě ne skvělý.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové knihy (vrazi)


Přidat komentář