Stranded (2013)

35%
Ve vesmíru čeká víc příšer než jen Vetřelec. Bohužel...

Stranded

Kanada, Velká Británie, 2013, 84 minut

 

Režie: Roger Christian

Scénář: Christian Piers Betley a Roger Christian

Hrají:

Christian Slater (Gerard)

Amy Matysio (Ava)

Michael Therriault (Bruce)

Brendan Fehr (Lance)

 

„Vetřelec“ prostě nikdy nepřestane bavit. Ale nejenom diváky, také tvůrce, kteří si myslí, že je možné zopakovat to, co se povedlo Ridleymu Scottovi před čtyřiceti lety. Jenže oni do toho ti novodobí tvůrci jdou s tím, že vlastně nic moc nepotřebují, jen uzavřený prostor někde ve vesmíru a k tomu v podstatě naprosto klasickou zápletku, která absolutně ničím nevyniká a spíše vás unudí, než přirazí do židle.

 Christian Slater to zvládne.

Já si říkám, jestli je možné v tomhle ohledu přinést ještě něco jiného. Asi by to i možné bylo, ale ono se nechce. Proč také? Vždyť stačí onen klaustrofobický prostor, skutečnost, že v dosahu není žádná pomoc, a něco, co je v tom uzavřeném prostoru s vámi, ale vy byste nikdy nechtěli, aby to tam bylo, protože je to pořádně hnusná, zabijácká bestie. „Stranded“ v tomhle směru v žádném případě nevyniká a ani Christian Slater z toho neudělá nadčasovou klasiku.

 Hlavně zůstat v klidu.

Na Měsíci je malá biolaboratoř, kde je celkem malá posádka. Jen čtyři členové, kteří zde pracují a kteří jsou na začátku filmu svědky toho, jak přišla kosmická bouře. Všechno by asi bylo v pořádku, kdyby jeden z posádky nešel ven a nepřinesl kus meteoritu. Asi i do té doby by bylo všechno v pohodě, pokud by nedošlo k tomu, že meteorit je živnou půdou pro zárodky neznámého organismu. A právě tenhle organismus se dostává mezi lidi a rozhodně nemá mírotvorné úmysly.

 Co se asi narodí?

„Stranded“ se veze na klasickém klišé těchto filmů. On by ten uzavřený prostor i fungoval, kdybyste ale neměli pocit, že to je něco, co už jste viděli. Jenže problém je v tom, že zde v podstatě chybí budování jakékoli atmosféry a prostě se zase jenom hraje na to, že je tu tma, nevíte, co na vás vyskočí, ale že by se nějak efektivně používal střih nebo záběr kamery, to ne. Prostě se křičí, dýchá nahlas. Někdy mám pocit, že ty zvuky se prostě berou z nějaké databáze.

 Tohle už není sranda.

„Stranded“ je obyčejné béčko, které se chce brát moc vážně a tváří se, že je něčím víc, než jen vykrádáním „Vetřelce“. Není, i když se tvůrci alespoň trochu pokusili o originální podobu monstra, ale stejně zůstali u toho, že jsou zachována určitá stádia. Prostě inovace se dnes nenosí, ty jsou moc komplikované a raději se jede v zajetých kolejích, ono se těch lidí, co za to zaplatí, snad najde dost.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (příšery, béčka, survival, mimozemšťani)


Přidat komentář