Strašáci (2011)

20%
Docela mě rozčílilo, jak si remaky myslí, že mohou být úspěšné tak, jako první film, i když jim chybí ta silná výpověď.

Strašáci

Straw Dogs

USA, 2011, 110 minut

 

Režie: Rod Lurie

Scénář: Rod Lurie podle původního scénáře Davida Zelaga Goodmana a Sama Peckinpaha, který byl napsán podle knihy Gordona Williamse

Hrají:

James Marsden (David Sumner)

Kate Bosworth (Amy Sumner)

Alexander Skarsgård (Charlie)

James Woods (Tom Heddon)

 

„Strašáci“ jsou legendární film z roku 1971, který ukázal, jak to může být na vesnici drsné, ale především se mu podařilo prezentovat, jaké násilí se v člověku skrývá. Sam Peckinpah objevil v každé postavě ten moment, kdy se u ní probudí násilné sklony, ať už pro útok nebo pro obranu. Pro každého našel ten správný spouštěč. U někoho je násilí v podstatě samozřejmost, u jiného se projeví chtíčem, jiný se chce bránit a nevidí jiné východisko než právě násilnou cestu. Peckinpahův film měl jen málo k dokonalosti.

Šťastný pár.

Rod Lurie se rozhodl tenhle film zremakovat, předělat pro současnou dobu. Těžko to lze pochopit, protože původní film je stále aktuální, jeho vizuální stránka zase tak nezestárla. Remakuje se ale všechno, tak proč ne i klasika. Však to ještě v následujících měsících a letech poznáme. Dají se do toho trochu známé hollywoodské ksichty a ona to bude bomba. Nikdo ani moc neřeší, že ten původní film dělal skvělý režisér, který si vybral naprosto výborné herce. Hlavně Dustin Hoffman byl neskutečný a ve své roli uvěřitelný.

Tohohle pracanta si nechtěli přát.

Příběh zůstal více méně stejný. Na venkov se do rodinného statku stěhuje Amy, která zde vyrůstala, se svým manželem Davidem. On tentokrát není matematik, ale scénárista. Také potřebují opravit střechu na stodole, a tak si najmou místní, s nimiž se Amy zná. On zde vystupuje jako borec, který je sem tam zastydlý, ona je lehkomyslně divná. Ani Marsden, ani Bosworth nejsou uvěřitelní, jako byli Hoffman a George.

Rozhodně nevypadají nejbezpečněji.

Právě díky tomuhle srovnání můžete snadno vidět, jaký je rozdíl mezi hercem a hereckou legendou, kterou Hoffman je. Ale i když se Susan George legendou nestala, i ona byla pro roli vhodnější než Kate Bosworth. Marsden je neskutečně křečovitý a přirozený je snad jedině v prvním záběru. Na scéně oběšené kočky je to vidět dokonale. Není to však jen hereckými představiteli. Ani scénář není nijak zásadně zvládnutý.

Jen trochu vyzývavé oblečení.

Rod Lurie nedokázal pořádně vytvořit atmosféru. Ono je sice hezké, že se nám snaží snímek přiblížit modernějším pojetím, ale je to úplně jedno, protože ten starý nic na aktualitě neztrácí. Bestie se v nás může projevit kdykoli. Peckinpah používal nahotu a násilí k tomu, aby podtrhl význam snímku, dneska už se toho tvůrci bojí. Noví „Strašáci“ jsou jen ubohou ukázkou toho, jakým směrem se tyhle „mainstreamové“ horory a hlavně remaky vydávají. Vyprázdněné zpovědi, které nesahají originálním filmům ani po kotníky.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář