Suor Omicidi (1979)

55%
Tak co se to vlastně děje s těmi jeptiškami a jak se to má s tou věrností bohu?

Suor Omicidi

Itálie, 1979, 85 minut

 

Režie: Giulio Berruti

Scénář: Giulio Berruti, Enzo Gallo a Alberto Tarallo

Hrají:

Anita Ekberg (Sestra Gertrude)

Paola Morra (Sestra Mathieu)

Alida Valli (Matka představená)

Massimo Serato (Dr. Poirret)

 

Snímek je uváděn také jako „Killer Nun“, a co si budeme povídat, to je název, který prostě zní dobře, ať chcete, nebo nechcete. Zabijácká sestra – kdo by se na něco takového nechtěl kouknout? Myslel jsem si, že to bude pořádný exploatační horor, kde půjde o krev a možná i o nějaké ty úchylnosti. V tomhle směru jsem se vlastně ani moc nemýlil, ale překvapilo mě, že je toho docela málo a že chvílemi zvládne snímek docela nudit, protože se v něm nic kloudného neděje.

 Určitě není šílená...

Italské giallo se vyznačuje propojením s erotikou a sexualitou a platí to samozřejmě i pro tento film, který v podstatě vybízí k tomu, aby zde něco trochu úchylného bylo. Kontrast jeptišky (nevinnost) a chtíče, ať už sexuálního nebo vražedného, je silnou kombinací, kterou by bylo škoda nevyužít. V hlavní roli je pak Anita Ekberg, která se pro šílenou sestru hodí docela dobře. V době natáčení už měla rozpuk krásy za sebou, ale právě proto se hodila na podobně nevyrovnanou roli.

 ...jen to chce.

Sestra Gertruda by byla oddanou služkou boží, kdyby neměla jeden problém. Je totiž závislá na morfiu, které požívá od doby, co jí byla diagnostikována rakovina, z které se vyléčila. Anebo ne? Morfium jí zůstalo a ona začíná bláznit, protože dávka už není dost vysoká. Začíná být nepříjemná na pacienty, s nimiž denně pracuje, a nepamatuje si své záchvaty. Když začnou umírat lidé, je jasné, že ona bude první z podezřelých, právě pro své podivné a nevyrovnané chování.

 Jenom si trochu sáhnout.

Snímek „Suor Omicidi“ není pouze filmem, který sází na to, že explicitnost je to hlavní, ale překvapivě je to snímek, který má celkem dobrý scénář. To se projevuje například v závěru, který je sice doslovný, ale zároveň otevřený. Nabízela se pak možnost pokračování, k němuž sice nedošlo, ale subžánr nunsploitation se stal poměrně zajímavou libůstkou, která měla v Itálii vhodnou půdu, protože je přece jen rebelií proti náboženství, které má v Itálii silné postavení.

 Ty jeptišky jsou nějaké neukojené.

„Suor Omicidi“ není nijak skvělým filmem, ale jsou zde momenty, které jsou zajímavé. Anita Ekberg je uvěřitelná, skvělá a krásná je pak Paola Morra. Příběh není hloupý, ale snaží se diváka zaujmout, což je trochu narušováno nepříliš jistou režisérskou prací. Některé scény jsou prostě nuda. Finále ale vůbec není zlé, a tak se dojmy z filmu pohybují okolo průměru, možná trochu nad ním.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (béčka, vrazi, satan)


Přidat komentář