Supernatural: 1. série
22 dílů, 2005-2006
Tvůrce: Eric Kripke
Hlavní postavy:
Jared Paladecki (Sam Winchester)
Jensen Ackles (Dean Winchester)
Jeffrey Dean Morgan (John Winchester)
Na podzim 2010 jsem přemýšlel, jestli není nějaký nový seriál, na který bych se mohl podívat a který ještě neznám. A úplnou náhodou jsem na jedné cool televizi zhlédnul jeden díl Lovců duchů, což je hezké české pojmenování, které raději nebudu komentovat. Ale je pravda, že Češi přišli i s horšími názvy. Díl mě zaujal, i když si za boha nevzpomenu, z jaké série byl a po pravdě si ani nejsem jistý, o čem přesně byl. Ale jsem si jistý, že tam byl nějaký duch a mám pocit, že jím byla nějaká ženská. Ale na tom tak nesejde. Když jsem přemýšlel o tom, na jaký seriál se podívat, padla moje volba právě na Supernatural, který jsem tak přidal ke svým oblíbeným seriálům, které sleduji v premiérových dílech (House, Big Bang a Dexter – vím, nic moc hororového, nejvíce se tomu přibližuje Dexter).
A tak jsem se podíval na první díl, pak na další a na další a za týden ani ne, nutno říci, že to je poměrně dlouhá doba, ale víc času nebylo, jsem shlédnul celou první sérii tohoto seriálu, který stále ještě běží, a já jsem jen zvědavý, co se bude v dalších sériích dít. Nutno říci, že nyní se stydím za to, že jsem na tenhle seriál přišel až tak pozdě, ale holt někdy věci trvají déle, než je potřeba. Teď můžu alespoň nakoukat pět sérií v kuse, protože už byly natočeny.
O čem vlastně seriál je? Pamatujete na Akta X? Haha. Asi jeden z nejlepších hororových a paranormálních seriálů vůbec. Supernatural stojí na podobném základu. Máme tu také dvojici, ale tentokrát na agenta a agentku, ale dva bratry, kteří byli vychováni jako lovci duchů a démonů, protože v mládí jim matka zemřela za velmi podivných okolností, mimochodem poměrně efektní a efektivní intro, a jejich otec se s tím vyrovnával poměrně originálním způsobem. Trochu mi to připomnělo snímek Frailty, který byl o podobném tématu, respektive byl zde také otec, který vychovával své syny ke zvláštnímu řemeslu. Nutno říci, že film měl dvojaké vyznění, v případě Supernatural je vyznění jasné – duchové a démoni jsou mezi námi a někdo se s těmi sviněmi musí vypořádat.
Bratry nacházíme ve chvíli, kdy jsou poměrně odcizení, ale spojí je jedna událost. Otec se vydal na lov a nevrátil se. Starší Dean (Ackles), který žil celou dobu s otcem a pomáhal mu, nyní musí vyhledat mladšího Sama (Paladecki – od dob Gilmorek moc nezestárnul a pořád má svůj chlapecký kukuč), aby mu pomohl otce najít, protože by to sám nedokázal. A tak se Sam uvolí, že bratrovi skutečně pomůže, ale z jedné cesty se stává několik cest a Sam už se vlastně nevrací ke svému životu na koleji, ke škole, protože když se vrátit pokusí, jeho přítelkyně Jessica umírá za stejně podivných okolností, jako kdysi jeho matka.
První série stojí v podstatě na jednotlivých příbězích, kdy každý díl nám přináší nový případ, který bratři řeší. Linií, která se prolíná celou první sérií, je hledání otce, což se nakonec skutečně podaří a my se konečně můžeme setkat s Jeffrey Dean Morganem, pro mě osobně nezapomenutelným Komediantem z Watchmenů. A příběh nabírá na obrátkách.
Systém je skutečně velmi podobný s Akty X, kdy každý díl řešil jiný případ, a mě jen překvapuje, jak si scénáristé dál dokážou zahrávat s podobnými tématy, uvádět je nově a zajímavě. A hlavně je pro mě velmi potěšující, že je tu hororový seriál, který je ve své první sezóně skutečně hororový, a některé díly hravě strčí do kapsy mnohé hororové filmy americké produkce. Skoro se mi chce říct, že americká televizní tvorba je v současné době skutečně na vrcholu a přichází s tak skvělými seriály, že by se filmová studia skoro mohla stydět. Důkazem budiž série The Walking Dead natáčená podle stejnojmenného komiksu – recenzi očekávejte brzy.
Supernatural je tak skvělou sérií, která je vhodná pro všechny milovníky nadpřirozena i hororu jako takového, protože některé díly skutečně stojí za to a jejich sledování po tmě a o samotě může být nebezpečné. Navíc postavy bratrů jsou velmi sympatické a ani nevadí, že systém každého dílu je stejný, naopak je poměrně příjemné neustále sedět v jednom autě a projíždět celou Ameriku a vypořádávat se s duchy a démony. S každým dílem jako kdyby divák vstoupil do velmi známého prostředí, které je mu příjemné.