Supernatural 5. série

80%
Úroveň seriálu jde s pátou sérií trochu dolů. Jsou zde pořád díly, které skutečně chytnou za srdce, které vyděsí, ale tak nějak se zdá, že už je to natahovaná kaše.

 

Supernatural: 5. série

22 dílů, 2009-2010

 

Tvůrce: Eric Kripke

Hlavní postavy:

Jared Paladecki (Sam Winchester)

Jensen Ackles (Dean Winchester)

 

            Čtvrtá série rozhodně neskončila příliš pozitivně. Ostatně, vyvolání Lucifera není nikdy příliš příjemnou událostí, alespoň pokud já vím. Ne, že bych to zkoušel sám. Poslední díl čtvrté série nám řekl, že Satan přichází, ale už nám nesdělil, co bude s bratry Winchesterovými, kteří se nacházeli přímo v místě, kde se nám padlý anděl klubal zpátky na svět. První díl páté série nám dává okamžité rozhřešení, ale jak už jsme tak tušili, bratři zůstanou naživu, aby mohli být těmi, kdo svedou s Luciferem jeho poslední boj, anebo možná poslední boj lidstva o záchranu. I když to nikdo pořádně neví, jen pár zasvěcených tuší, že jsou to právě bratři, kdo vypustili Lucifera na zem, ale zároveň jsou to oni, kdo mají jediní tu moc vrátit jej zpět do jeho vězení.

Lucifer sám aneb Mark Pellegrino po Ztracených a Dexterovi atakuje další skvělý seriál.

            Ano, zase se dovídáme o bratrech něco nového. A to ještě ani pořádně nevíme, co na ně čeká na konci série, anebo čemu se budou muset postavit v sérii šesté, která už zachází poměrně daleko a pro mě osobně je to zatím asi nejslabší série celého seriálu. Bohužel. S nostalgií vzpomínám na sérii první, která byla poklidnou, velmi osobní pozvánkou do světa dvou bratrů, jejichž vztah je natolik silný, že dokáže překonat v podstatě cokoli. A to pouto zde existuje nadále, ale právě v páté a hlavně šesté sérii dostává poměrně na prdel.

Ano, je to ona...

            Pátá série hodně pracuje s křesťanskou mytologií, setkáváme se zde s dalšími anděly a především archanděly, ale také dalšími postavami z bible. Těmi nejstrašnějšími jsou pravděpodobně Čtyři jezdci Apokalypsy – Hlad, Válka, Mor a Smrt. Ale jo, proč ne, křesťanskou mytologii mám rád a stejně tak se mi zamlouvá, jak je v Supernatutal podávána. Prostě to do toho sedí a my jen dál poznáváme svět tohohle seriálu, který si kolem sebe vytváří stále širší a hlubší mytologii. Ale i zde máme několik hlavních dějových linií, které sledujeme.

            Tou základní linií je příchod Lucifera a jeho snaha spustit Apokalypsu, k čemuž potřebuje zmiňované jezdce, především pak Smrt, kterou sám vyvolá a připoutá ji k sobě, což nakonec Luciferovi srazí vaz. Ona Smrt nemá příliš v lásce, když se jí k sobě někdo snaží přivázat. Ale kromě toho, že tu máme Satana a jeho snahy, máme tu i další dvě důležité skutečnosti, které se významně dotýkají obou bratrů.

Zahrávat si s bohy, kteří vypadají jako mafiáni, se moc nevyplácí

            Má dojít k Apokalypse, což znamená v podstatě souboj archanděla Michaela právě s Luciferem. Ale k tomu, aby spolu mohli bojovat, potřebují svoje tělesné schránky. A samozřejmě máme tu dvě dokonalé schránky – Sama a Deana. Kdo má být čí schránkou je asi jasné. Dean je schránkou pro Michaela a Sammy zase tělem pro Lucifera, k čemuž byl předurčen v den, kdy se mu poprvé dostala do oběhu krev démona, tedy v den, kdy zemřela jeho matka. Jak se k tomu bratři postaví? Budou schopni najít cestu, jak se spolu neutkat? Pustí do sebe vůbec Michaela a Lucifera? A co když je tu ještě jiná možnost? Třeba jejich nevlastní bratr?

I když to tak možná nevypadá, tohle je epochální bitva všech věků - Lucifer vs Michael

            Supernatural se začíná hodně zamotávat a vstávání z mrtvých už je pomalu na denním pořádku. Závěr série o tom jednoznačně svědčí a důkaz, až přehnaný, podává i série šestá, kde se setkáváme s jedním starým známým, jehož reinkarnace nás většinou hodně překvapí. Je tak trochu nesmyslná a skoro se mi začíná zdát, že tvůrcům dochází dech. Ale sám doufám v opak a jen bych si přál, aby seriál pokračoval dál a dál, protože oba bratry jsem si skutečně oblíbil, a i když mají chvilky, kdy je právě nemilujeme, pořád to jsou bratři, kteří si zaslouží naši pozornost a jejichž příběhy rádi sledujeme. V mém případě to platí na 100%. Co nám dál přinese 6. série? Nechme se překvapit, na její recenzi si budeme muset počkat, protože je v plném proudu a její konec se teprve blíží.

 

Hodnocení: 80%

Hororové filmy (duchové, gore, seriály, děti, satan, komedie)


Přidat komentář