Suspiria (2018)

70%
Na tenhle snímek se prostě nesmíte dívat jako na remake.

Suspiria

Suspiria

USA, Itálie, 2018, 152 minut

 

Režie: Luca Guadagnino

Scénář: David Kajganich podle původního scénáře Daria Argenta a Darii Nicolodi

Hrají:

Dakota Johnson (Susie Bannion)

Tilda Swinton (Madam Blanc / Dr. Josef Klemperer / Helena Markos)

Malgorzata Bela (Susiina matka / Smrt)

Chloë Grace Moretz (Patricia)

 

I když mi vadí, že se jedná o film, který se tváří jako remake, přece jen mu nakonec dávám docela vysoké hodnocení, protože pojetí, které zvolil Luca Guadagnino je natolik specifické a osobité – a v mnoha ohledech jednoduše dobré – že musím tenhle relativně neoriginální film hodnotit celkem vysoko. Možná i proto, že on je to remake opravdu hodně jiný a s původním filmem se dost rozchází.

Velmi nepříjemná scéna.

Dario Argento se ve svém původním filmu přece jen snažil o atmosféru, snažil se v ní zachytit příběh o tom, že jedna taneční škola pro dívky není úplně standardní a že se v ní děje něco hodně temného. David Kajganich tohle vzal jako základ a vystavěl na něm komplikovanější scénář, který dovede nudit, což je škoda, ale zase dovede překvapit svou až nečekanou hloubkou a přesahem.

Kostýmy jsou velmi zajímavé.

Dvě a půl hodiny jsou na tenhle snímek trochu moc, ale pokud vás tolik nezaujme relativně jednoduchý příběh, právě onen přesah může být tím, co vás ohromí. A v tom můžete hledat skutečně hodně. Nadchnout dovedou ale i herecké výkony, které jsou skutečně famózní, tedy především v podání tildy Switon, jež zde ukazuje, jak moc je schopná. A také jaký je chameleon.

Tilda Swinton poprvé.

Základní dějová linka se drží toho, co měla původní „Suspiria“, i když je děj přenesen do Berlína, který je ještě rozdělen zdí. Do taneční školy přijíždí mladá Američanka Susie Bannion (Dakota Johnson), která se chce něco naučit, ale možná to bude ona, kdo bude moct učit jiné. Ale nejde ani tak o ní jde o školu a to, jaké tajemství skrývá. Tohle je podáno vizuálně úchvatně a krásně hnusně.

Tilda Swinton podruhé.

„Suspiria“ Luca Guadagnino je jiný film než „Suspuria“ Daria Argenta. A je to dobrý film. Popravdě si myslím, že je docela škoda, že se tvůrci snažili za každou cenu svézt na legendárním filmu, protože tahle novinka by si zasloužila být samostatná, mít svůj vlastní příběh, nepropagovat se jako remake. Je dost dobrá na to, aby to utáhla bez téhle berličky, která trochu narušuje skvělý odkaz, jenž Argento má.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář