Suzanne Collins: Hunger Games (audiokniha)

90%
Za recenzi na audioknihu Hunger Games bych rád poděkoval naší externí přispívatelce Veronice Schreiberové, která recenzi pojala skutečně bohatě, a tak se z děje dovíte opravdu hodně. Nebojte se, zásadní spoilery dějové shrnutí neobsahuje.

Suzanne Collins: Hunger Games (audiokniha)

Vydalo nakladatelství Fragment, 2014, 349 Kč (všechny 3 knihy v balení)

Přebal audio knihy.

Před několika lety jsem jako dárek dostala knížku „Hunger Games“. Knížka byla v českém vydání, všechny tři díly dohromady, a přečetla jsem ji skoro jedním dechem. Když se ke mně dostala audiokniha, kde příběh namluvila moje oblíbená Tereza Bebarová, jejíž dabing Jorjy Fox v „CSI“ (Sara Sidleová) zbožňuji, neváhala jsem ani vteřinu a ihned jsem si audioknihu pustila. 

 

Jelikož jsem viděla i film, maličko mě mrzí ta jména. Asi jsem příliš zvyklá na originální verzi jmen, to že se v knížce objevuje Hurikán (původně Gale) nebo Cetkie (Effie – fakt tu nepochopím překlad), Diod (Beetee) nebo Dratkie (Wiress), není chyba audioknihy, ale českého překladu. To už taky mohli přeložit Katniss na Katku nebo Peetu na Petra. Ale když to je v knížce, co se dá dělat.

 

Ale to, že Tereza Bebarová čte Cinnu (čtu Sina) jako Sínu nebo Cata (čtu Kejto) jako Kata, jsem nemohla přenést přes srdce. Hlavně proto, že venku jsou filmy a ta výslovnost tam jasně je. Jinak se mi audiokniha líbila, Tereza čte pěkně, mění i hlasy, takže jinak mluví obyvatelé krajů, jinak Kapitolané, jinak kluci, jinak holky, do čtení vkládá emoce, takže nečte pouze strohý kus textu, ale zapojujete poslechem i představivost, celý příběh prožíváte s hrdiny, protože Tereza to umí podat. 

 

Vzhledem k tomu, že mě série nesmírně bavila, ráda bych se nejprve obsáhleji věnovala ději. Je však pravděpodobné, že v následujícím textu mohou zaznít některé spoilery. Proto čtěte jednotlivé pasáže opatrně.

Obálka první knihy - Aréna smrti.

V první knize se setkáváme s Katniss a poznáváme její nuzný život ve dvanáctém kraji země Panem (která se rozprostírá v severní Americe, 12. kraj pak v Apalačských horách), který si zpříjemňuje lovem v nedalekém lese. Ten je od zbytku dvanáctého kraje oddělen plotem, z čehož je patrné, že lov je přísně zakázán. Katniss ale loví divoká zvířata, aby uchránila svoji matku a sestru před hladem. Lovit se Katniss naučila od svého otce, který několik let před začátkem příběhu zemřel při výbuchu v dolech, kde pracuje většina lidí z 12. kraje. Příběh je situován před začátkem Hladových her – zábavu pro Kapitol (hlavní město země Panem) jako odplatu pro povstání před 74 lety, kdy se ostatní kraje proti Kapitolu vzbouřili.

 

Každý rok je pro Hladové hry (odtud tedy název) vybrán jeden chlapec a jedna dívka jako splátci z každého kraje, aby mezi sebou bojovali o život v aréně plné nástrah. Z Hladových her může vzejít jen jeden vítěz. Při Dni sklizně, kdy se splátci vybírají, je vybrána sestra Katniss Primulie Everdeenová. Katniss se ale přihlásí místo ní jako dobrovolnice, dále je vybrán Peeta Mellark, který kdysi Katniss zachránil od vyhladovění.

 

Katniss a Peeta spolu odjíždí do Kapitolu, kde nejprve diváky zaujmou svými kostýmy na přehlídce splátců, Katniss zaujme svým hodnocením před porotou tvůrců her, kdy vstřelí šíp na jablko (resp. přímo na tvůrce her) a následně Peeta všechny šokuje při slavnostním předvečeru Her s tím, když přizná, že Katniss miluje od prvního setkání, což Katniss rozvzteká, protože si myslí, že před diváky bude vypadat jako slaboch a stane se terčem ostatních splátců. 

 

Druhý den začínají Hladové hry. Jako každý rok Hladové hry začne u Rohu Hojnosti masakr, kdy o život přijde hned 13 splátců. Katniss se podaří utéct a ještě si od Rohu Hojnosti odnáší batoh a nůž, který po ní vrhne splátkyně z druhého kraje. Katniss utíká a snaží se najít vodu, aby přežila. Jelikož se několik dní nic neděje, tvůrci her přistupují k zapálení části arény a Katniss se snaží utéct od ohnivé stěny, ale při útěku ji plameny zraní a ona vyvázne s těžkou spáleninu na noze. Zraněnou Katniss nalézají profíci (splátci z prvního, druhého kraje a čtvrtého kraje) a ke Katnissině překvapení je s profíky také Peeta. Katniss se cítí zrazená.

 

Za pomoci dvanáctileté Routy z 11. kraje, která se náhle objeví, Katniss na spící profíky shodí sršní hnízdo, které zabije dívku z prvního a čtvrtého kraje. Katniss od mrtvé dívky získává luk a poté, co sama dostala několik žihadel, upadá do spánku spojeného s halucinacemi. Po probuzení se Katniss trvale spojí s Routou a podaří se jí vyhodit do povětří zásoby profíků.

 

Katniss se vrací k Routě na dohodnuté místo, ale nedaří se jí nalézt. Katniss Routu nalézá v okamžiku, kdy ji smrtelně zraňuje profík z prvního kraje, kterého Katniss usmrtí šípem do krku. Zůstává s Routou, dokud nezemře a pak ozdobí její tělo květinami, čímž jí vystrojí „pohřeb“. Následně je tvůrci her oznámeno, že v letošním ročníku je možné, aby vyhráli dva splátci ze stejného kraje.


Katniss se okamžitě vydává hledat Peetu a nachází ho zraněného. Katniss začíná hrát pro diváky, že Peetovy city, které on k ní chová, opětuje a snaží se tak získat pro Peetu lék na jeho zranění. Tvůrci her připraví hostinu, kde každému splátci připraví to, co nejvíc potřebuje. Katniss u Rohu Hojnosti zápasí s dívkou z druhého kraje, kterou nakonec zabije mladík z 11. kraje Mlat – Katniss kvůli přátelství s Routou ušetří.


Peeta se po získání léku uzdravuje a spolu s Katniss se vydávají na cestu. Během cesty Katniss loví a Peeta sbírá bobule, které se nakonec ukážou jako jedovaté. Katniss ani Peeta bobule nesní, což neplatí o Lišce, dívce z pátého kraje, která dvojici sledovala. V aréně zbývá Cato (1. kraj), Mlat (11. kraj), Peeta a Katniss. Nakonec je Mlat zabit, pravděpodobně Catem, a trojice se setká u Rohu Hojnosti, kde dochází k finálnímu souboji. 

Obálka druhé knihy - Vraždedná pomsta.

V druhém díle knihy se setkáváme s Katniss ve 12. kraji před Turné vítězů. Před začátkem turné Katniss navštěvuje prezident Snow a nepřímo jí vyhrožuje zabitím Hurikána a jejích přátel a rodiny, pokud ho nepřesvědčí o tom, že Peetu miluje. Na turné vítězů nejdříve v jedenáctém kraji Katniss bezmyšlenkovitě vyzná své city rodině Routy, což má za následek zabití jednoho z obyvatel jedenáctého kraje a provalení celé situace s prezidentem Snowem před Peetou. Peeta souhlasí s hraním si na zamilované, i když z jeho strany se nejedná o hru, ale o pravdu, a po zbytek Turné vítězů se snaží přesvědčit obyvatele Panemu i prezidenta Snowa o tom, že jsou bláznivě zamilovaní. Aby svoji lásku dokázali, Peeta Katniss požádá o ruku.

 

Po návratu do dvanáctého kraje se Katniss snaží vysvětlit vše Hurikánovi, a plánují z kraje uprchnout. Plány na útěk ale překazí nový vrchní mírotvorce Knut, který přistihne Hurikána s úlovkem z lovecké výpravy, a veřejně ho zbičuje. Katniss se snaží zabránit dalšímu bičovaní, ale od mírotvorce je také zasažena. Dalšímu bičování zabrání Peeta a Haymitch.

 

Ve 12. kraji začíná krize, která je způsobena zavřením dolů jako výstraha pro další porušování zákona. Po otevření dolů musí obyvatelé kraje pracovat déle a za méně peněz. Katniss, která se jde naposledy rozloučit s lesem, protože ví, že do něj již více nevstoupí, se za hranicí lesa setkává s dvojicí dívek z osmého kraje, které uprchly po výbuchu továrny. Dívky seznamují Katniss s povstáním. Katniss si myslí, že ji již Kapitol nechá na pokoji, ale objevují se její vizážisti na zkoušku svatebních šatů.

 

Druhý den na to jsou fotky svatebních šatů promítány v Kapitolu v hlavním vysílacím čase a následně jsou vyhlášeny Čtvrtohry. Prezident Snow připomíná, že ani ti nejsilnější nemusí zvítězit a v letošním ročníku se jako splátci utkají současní vítězové.

 

Na den Sklizně je vylosována Katniss a Haymitch, za kterého se nabídne Peeta. Následující večer je naplánována přehlídka splátců, kdy se Katniss prvně setkává s Finnickem, který po Katniss chce získat její tajemství. Katniss a Peeta jsou opět oblečeni do černých šatů, které "hoří". 


Na tréninku splátců si Katniss vybere jako své spojence ty, dle Haymitche nejhorší možné, Dioda, Dratkii (oba jsou z 3. kraje) a Mags (ta je stejně jako Finnick ze 4. kraje). Při rozhovorech si na sebe Katniss musí vzít své svatební šaty, které v divácích vyvolají velmi silné emoce. Katniss ani nemá čas na rozhovor, pouze se zatočí, což má za následek vzplanutí šatů a odhalení nových, černých šatů s křídly – znamení reprodrozda, který se stává symbolem revoluce. Peeta přichází na podium a sděluje svým přátelům – divákům, že jsou již s Katniss oddáni a že čekají dítě. 

 

Nová aréna je postavena kolem malého moře s Rohem Hojnosti uprostřed, ze kterého vybíhá dvanáct paprsků a kolem pláže je džungle. Katniss se u Rohu Hojnosti spojí s Finnickem, který se vykáže poznávacím náramkem od Haymitche. Nachází Peetu a Mags a pouštějí se do džungle.

 

Jako první nástraha se objevuje mlha, která způsobuje ochabnutí nervů a zasahuje všechny. Mags se rozhodne zemřít a zachránit tak ostatní. Ostatní se dostávají k pláži ošklivě popáleni, ale voda je zbavuje puchýřů. Objevují se však opice, které zaútočí na Peetu, Finnicka a Katniss.

 

Na pláž přichází další splátci - Johanna (ze 7. kraje), Diod a Dratkie. Dratkie je v šoku a stále opakuje Tik Tak, což Katniss přivádí na myšlenku, že celá aréna je postavena jako hodiny. Při doplňování zbraní u Rohu Hojnosti jsou naši hrdinové napadeni profesionálními splátci, což Dratkii stojí život, Katniss a Finnick ale zabíjejí dva profíky.

 

Diod přichází s plánem, kdy bude možné zabít zbývající splátce. Od stromu, do kterého vždycky ve 12 uhodí blesk, natáhnou drát, který Diod sebral od Rohu Hojnosti a natáhnou ho na pláž, aby se vše, co na pláži bude, usmažilo. Událostmi okolo blesku vrcholí druhá kniha, která nás přenáší do dění v knize třetí.

Obálka třetí knihy - Síla vzdoru.

Katniss se probouzí ve 13. kraji, o kterém si celou dobu myslela, že již neexistuje, a zjišťuje, že její rodný kraj byl srovnán se zemí. Přesto se ale vydává 12. kraj navštívit. Celá země je zničená, všude se válí zuhelnatělá těla obětí, které se nedokázaly zachránit. Jediné místo, které zůstalo nedotčené, je Vesnice vítězů, kde Katniss nachází růži od prezidenta Snowa, což ji velmi zneklidňuje – pach růží a krve.

 

Katniss nemá zprávy o Peetovi, kterého zajal Kapitol spolu s  Annie ze 4. kraje a Johannou. Katniss je nucena ze strany Plutarcha, který je na straně vzbouřenců a ostatních, i když se nejprve zdálo, že je jen dalším tvůrcem her, aby se stala Reprodrozdem a sama se tak změnila v symbol revoluce. Svou roli nakonec přijímá, ale za předpokladu imunity pro vítěze, včetně Peety a možnosti zabít Snowa. Prezidentka 13. kraje Coinová nakonec souhlasí a její slib přednese před shromážděným krajem. 

 

Mezitím se na obrazovkách objeví Peeta, který hovoří o posledním večeru v aréně a zastává se Katniss, že o plánu vzbouřenců nevěděla, zároveň ale volá po klidu zbraní, čímž si znepřátelí většinu 13. kraje.

 

Katniss začíná natáčet proklamy (propagační reklamy) v kostýmu Reprodrozda, který navrhl Cinna, a k dispozici má nový luk vyrobený od Dioda přesně dle jejích potřeb. Natáčí proklamy ve studiu, ale jejich výsledek je hrozný. Na scéně se objevuje Haymitch, který přesvědčí ostatní, aby natáčela v terénu. Coinová posílá Katniss s Hurikánem a natáčecím štábem do 8. kraje. Po návštěvě nemocnice plných raněných se objevují kapitolské vznášedla, která bombardují 8. kraj. Katniss s Hurikánem uteče svým ochráncům a sestřelí několik vznášedel poté, co je nemocnice vybombardována. Katniss posílá jasný vzkaz Kapitolu a prezidentu Snowovi, že povstání bude pokračovat: „Jiskra zažehla požár. Pokud shoříme my, vy shoříte s námi!“ Moje oblíbená věta:-) 

 

Po návratu do 13. kraje se Katniss léčí ze zranění a je odvysílána další reportáž s Peetou, v níž Peeta mluví o nutnosti zastavení bojů, ale Diodovi se konečně podaří dostat se do vysílání Kapitolu a na obrazovkách se objevuje Katniss. Peeta je zmaten stejně jako všichni v Kapitolu, ale nakonec Peeta varuje, že se blíží konec 13. kraje. V Třináctce začíná evakuace a za chvíli se opravdu blíží bombardéry. Díky Peetově varování se ale civilisty podaří evakuovat včas. Katniss si během bombardování uvědomí, že cokoli udělá jako Reprodrozd, tím více ublíží Peetovi, protože Snow toho zneužije. Plutarch a Coinová uspořádají záchrannou misi, aby nepřišli o Reprodrozda a přivezou zpět všechny zajatce kromě. Finnick se shledá se svou Annie, a dále se podaří zachránit Johannu a Peetu. Katniss jde za Peetou ale namísto šťastného shledání ji Peeta začne škrtit.


Později se Katniss dozvídá, že Peetu mučili a pokřivili mu vzpomínky. Katniss žádá o přeložení do 2. kraje, který je zatím pod nadvládou Kapitolu. Všichni odpůrci povstalců jsou v hoře nazvané Ořech, kterou se nedaří dobýt. 
 

Poté, co přijíždí Hurikán, vymyslí s Diodem past, že horu Ořech zavalí a nechají pouze jeden východ. Katniss se snaží přesvědčit odpůrce, aby se povstalcům vzdali, ale místo toho je postřelena. Probouzí se ve 13. kraji s pochroumanými žebry. Sbližuje se s Johannou a snaží se zapomenout na Peetu. V 13. kraji se chystá svatba Annie a Finnicka, po které si Peeta vyžádá rozhovor s Katniss. Po rozhovoru je jasné, že Peeta ji již nemiluje a neví, co si o ní má myslet.

 

Aby mohla Katniss do Kapitolu jít zabít Snowa, vrhá se s Johannou do přípravy na zkoušku, kdy jsou vojáci vybíráni do oddílů. Katniss je vybrání do speciálního hvězdného oddílu, který bude natáčet proklamy, Johanna testem neprojde, a vyjde najevo, že ji v Kapitolu topili ve vodě, a proto má nyní z vody panickou hrůzu. 
 

Katniss se vydává se svým oddílem, kterému velí Boggs a je v něm ještě Hurikán, Finnick a další vojáci z 13. kraje, do Kapitolu. Když je zabita Leegová 1, voják z 13. kraje, ke zděšení všech je povolán Peeta. Katniss se nejdříve po nepřátelském rozhovoru s Peetou na základě varování od Haymitche snaží s Peetou vycházet. Zástupce velitele Boggse Jacksonová s Peetou připravili hru „Skutečnost nebo iluze?“, kdy se Peeta ptá a ostatní mu říkají, zda se jeho pokřivená vzpomínka skutečně stala.


Při natáčení jedné z proklam Boggs šlápne na neoznačenou past a umírá. Před smrtí předá velení Katniss. Katniss s týmem postupuje dál do Kapitolu. Při jednom z útoků přijde o život další voják z 13. kraje. Katniss s týmem přechází do podzemí, kam Kapitol vyšle muty, kteří zabijí Finnicka i zbytek vojáků z třináctky. Zbývá Katniss, Peeta, Hurikán a Cressida s Polluxem. Při nastalém zmatku se zbytek oddílu schová u bývalé vizážistky Hladových her, která jim poskytne přístřeší, jídlo i oblečení. V převleku se vydává Katniss a Hurikán k prezidentskému sídlu spolu s davem Kapitolanů. Hurikána zajmou a Katniss pokračuje k prezidentskému sídlu sama.

Zde bych shrnutí děje ukončila a vrátila se k audioknihám, které vydalo nakladatelství fragment, jež má na svědomí i tištěnou verzi. Obecně je audiokniha načtená pěkně. V třetí části se v nahrávka někde opakuje, že Tereza začne větu, přečte tři slova a pak je přečte znova. Snad chyba cédéčka.


Co se týká příběhu, tak jednotlivým knížkám bych dala 100,100 a 90 %. Nejvíc se mi líbí první a druhá kniha a postavy Katniss a Peety, dalšími favority jsou Haymitch a Cinna i Plutarch. V první knize se setkáváme s Katniss, která se radši obětuje, než aby měla zemřít její sestra, líbí se mi vývoj charakteru, jak se Katniss nechce zaškatulkovat jen jako další splátce, ale svým chováním změní a uvede do pohybu celý děj. Nápad s arénami je geniální, autorka skvěle popsala každou z arén, a vykreslila strach každé z obětí, která v aréně položí život. Když už si hlavní hrdinové myslí, že mají vše za sebou, zjistí, že se do arény musí vrátit.

 

V druhé knize se prohlubuje vztah hlavních hrdinů, nová aréna je skvěle vymyšlená, líbí se mi skryté náznaky Haymitchova plánu, ačkoli vysvětlení Plutarcha ohledně darovaného chleba mi nebyla úplně jasná. Třetí kniha se mi líbila asi nejméně. Nepřijde mi tak akční jako předchozí dvě, i když samotný závěr je naprosto dokonalý. Audio knihu určitě doporučuji k poslechu a dávám 90 ze 100.

Hororové knihy (survival, vrazi)


Přidat komentář