Taekoesu Yonggary (1967)

40%
Monster film na jihokorejský způsob.

Taekoesu Yonggary

Jižní Korea, Japonsko, 1967, 80 minut

 

Režie: Ki-duk Kim

Scénář: Ki-duk Kim a Yun-sung Seo

Hrají:

Yeong-il Oh

Jeong-im Nam

Sun-jae Lee

Moon Kang

 

O existenci tohoto snímku jsem se dověděl až z jeho remaku, který byl natočen v novém tisíciletí. Do té doby jsem o monstru, které se zove – tohle slovo tak často nepoužiji, tak si to musím užít – Yongarry, nevěděl, snad i proto, že se jedná o jihokorejskou tvorbu, nikoli o japonskou tvorbu, a tak nepatří monstrum do klasického kánonu kaiju filmů, ale řadí se k těm, která ho rozšiřují i na další země, nikoli pouze Japonsko.

 Hezký motýlek.

60. léta rozhodně kaiju filmům přála, a tak vznikala monstra různě po světě, a to nikoli pouze v Asii, ale například i v Dánsku, kde byl již v roce 1961 natočen film Reptilicus, který se stal jediným dánským kaiju filmem. Ale přece jen pro Asii je tenhle žánr typičtější, a tak nikoli jen Čína a Hong Kong šly ve stopách Japonska, ale také Jižní Korea se přidala svým filmem „Taekoesu Yonggary“.

 Já to s tím foťákem moc neumím...

Film „Taekoesu Yonggary“ natočil Ki-duk Kim, který se podílel i na scénáři. Nejedná se o tvůrce, kterého pod tímto jménem z Jižní Koreje známe dnes, nejedná se ani o jeho příbuzného, prostě jen shoda jmen. Ki-duk Kim se pokusil jednoduše natočit něco, co by bylo jako „Gojira“, ale bylo by to korejské. No a to se do jisté míry povedlo, ale bohužel nikoli z hlediska kvality.

 Něco jako Gojira už jde!

Snímek má neskutečně pomalý rozjezd a ve scénách, které se netýkají monstra, prostě nudí. Monstrum se za celou dobu objeví tak na maximálně 10 minut, a to bych řekl, že jsem si trochu zapřeháněl. „Taekoesu Yonggary“ je skutečně slabé a nemá ani nijak zajímavý nebo překvapivý příběh, prostě se jede v zaběhnutých kolejích a nic nového na rozdíl od Gojiry přidáno není. Ale je toho docela dost ubráno. Scény s monstrem jsou skutečně špatně natočené a nevypadají dobře, monstrum je pohybově nudné, a i když designově není špatné, chybí mu nějaké inovativní prvky.

 To začíná být ostré.

Jihokorejci se tak prostě jen rozhodli, že si trochu přidají své vlastní krve k celému tomu kaiju šílenství. A to je opravdu všechno. Jejich první kaiju pokus, který dostal jméno „Taekoesu Yonggary“, je opravdu jen pokusem následovat japonské kolegy, ale pokusem, který se nezdařil a divácky neměl na to, aby uspěl. Tohle monstrum prostě snadno zapadlo do propadliště dějin.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář