Tajemný let (2005)

55%
Jodie Foster a její syn nasednou do letadla, ale jakmile se ona probudí po chvilce spánku, syn je pryč. Začíná chvílemi celkem skutečně napínavé pátrání.

 

Tajemný let

Flightplan

USA, 2005, 98 minut

 

Režie: Robert Schwentke

Scénář: Peter A. Dowling a Billy Ray

Hrají:

Jodie Foster (Kyle Pratt)

Peter Sarsgaard (Carson)

Sean Bean (Kapitán Rich)

Kate Beahan (Stephanie)

 

„Tajemný let“ je na první pohled snímkem, který chce diváka strhnout. Chce ho doslova donutit, aby cítil to samé, co cítí matka, jejíž dítě najednou zmizelo. Je to celkem pochopitelné, protože tohle je skutečně skvělá výchozí situace pro napínavý film, kde budeme svědky šílenství, paniky i hysterie, a to především proto, že sami nebudeme vědět, kdo je vlastně nepřítel. I když je pravda, že film má v tomhle ohledu přece jen jeden problém a je tak bohužel předvídatelný.

Jenom chce najít dceru.

Robert Schwentke rozhodně umí natáčet filmy. Je režisérem filmu „Red“ natočeného podle stejnojmenného komiksu a musím říct, že tady se mu povedlo komiks povýšit. „Red“ je akční jízda se skvělými hereckými výkony a skvělými momenty, které si bude divák ještě sem tam vybavovat. Jedná se o komedii, která má v sobě tolik adrenalinu a hodně testosteronu, že od ní jen těžko odtrhnete oči. „Tajemný let“ se vydal vážnější cestou, komedie to rozhodně není a hlavní postava zde musí řešit onen závažný problém zmizení vlastního dítěte.

Který z nich je ten šmejd?

Prostředí filmu bylo vybráno skvěle. Matka s dcerou – ona má očividně určité problémy psychického rázu – nastupují do letadla z Německa. Vzlétnou, matka usíná, když se probudí, její dcera nikde není. Musela se tedy někam zatoulat. Jenže kam, když není k nalezení? Matka začíná panikařit. Jak je možné, že někam zmizela? Jak je možné, že ji vlastně vůbec nikdo neviděl? Vždyť je to letadlo! Malý prostor, někdo přece její dceru musel vidět. Posádka si o ní myslí, že je šílená, nepříliš daleko k tomu mají i cestující. Najde se někdo, kdo jí chce skutečně pomoct? Může tomu, kdo pomáhá věřit? Ano, trochu to připomíná zápletku filmu „Zmizení steré dámy“, až na to, že prvek dítě je mnohem emotivnější.

Hledala opravdu všude.

Snímek má jeden základní problém, jak jsem na začátku uvedl. Je jím předvídatelnost. Tenhle film se prostě musí odvíjet podle určitého rámce, který je předvídatelný díky tomu, že ničím nevybočuje. Jakmile je ve filmu matka a dítě, jsou vlastně jen dvě možnosti, jak tohle může skončit, pokud předpokládáme, že dítě není satanský spratek nebo démon. První možností je, že přežije pouze dítě, druhou možností zase to, že přežijí oba. Jiná varianta je výjimkou. Co to bude asi v tomhle případě?

Alespoň někdo, že jí věří.

Předvídatelnost se ještě zvyšuje díky hereckému obsazení. Při castingu se to snažili trochu zmírnit tím, že obsadili dva herce, kteří jsou zvyklí hrát záporáky. Kdo jím bude tentokrát? Sean Bean, anebo Peter Sarsgaard? Je to škoda, protože kdyby byli typově lépe vybráni herci, kdyby zde byli zajímavější a originálnější zvraty, je to velmi povedený film o tom, jak matka touží zachránit svoje dítě. Takhle zůstává jen u toho, že máme nějaké ty záblesky paranoie a strachu, ale zůstává to v mezích. Přece jen, pořád nám jde o záchranu dítěte a dítěti se v amerických filmech, i když je natáčí německý režisér, nesmí nic stát. Nikdy. Ať žijí schémata.

 

Hodnocení: 55%

Vaše komentáře

BobanKh
Ztratí se syn, nebo šestiletá dcera????
BobanKh 12.04.2018 14:11:37 Reagovat Přidat nový komentář
REDAKCE
Díky za upozornění, ani nevím, jak se mi tohle povedlo...
REDAKCE 12.04.2018 14:31:05 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (děti)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře