Telefonní budka (2002)

80%
"Telefonní budka" je film, který mě i po letech pořád baví tou skvělou hrou na minimálním prostoru.

Telefonní budka

Phone Booth

USA, 2002, 81 minut

 

Režie: Joel Schumacher

Scénář: Larry Cohen

Hrají:

Colin Farrell (Stu Shepard)

Kiefer Sutherland (Volající)

Forest Whitaker (Kapitán Ramey)

Radha Mitchell (Kelly Shepard)

 

„Telefonní budka“ je nesmírně jednoduchý a výstižný název. Když Joel Schumacher v roce 2002 s tímhle filmem přišel, byla to celkem bomba. Teď už se na něj možná malinko zapomněl, alespoň já jsem na něj skoro zapomněl, a tak jsem si ho docela rád připomněl. „Telefonní budka“ je totiž ukázka toho, že Schumacher umí natáčet filmy a že v některých případech dokonale zvládá formu.

 V telefonní budce je bezpečno...

Snímek se skutečně odehrává na minimálním prostoru, a jakmile hlavní postava Stu (Colin Farrell) vkročí do telefonní budky, v podstatě z ní nevyleze, dokud není konec snímku. Aby film nenudil, má skutečně velmi rychlé tempo, které je navíc doplněno krátkou stopáží, jež se jen tak tak dostane na hodinu a čtvrt. Ale to je moc dobře, že se tvůrci nesnažili snímek zbytečně natahovat. Tady by to bylo opravdu na škodu.

 Pomůže Stuovi?

Zápletka je jednoduchá, ale nesmírně účinná. Stu, což je celkem hovado, protože všechny kolem sebe akorát využívá a všem lže, si zajde do budky, aby si zatelefonoval s mladou ženou, kterou chce očividně přefiknout. Vzhledem k tomu, že ona má tvář Katie Holmes, docela ji i věříte tu naivitu, kdy jí nedojde, jaké jsou Stuovy skutečné záměry. Jenže jakmile Stu skončí hovor s potenciální milenkou, budka začne zvonit. On hovor zvedne a jeho život se změní v noční můru, alespoň na hodinu tedy.

 Manželka se doví věcí...

Na druhém konci je kdosi, kdo se ukazuje jako pořádný šílenec, kterému ale podle všeho nejde o nic jiného než o spravedlnost, a to konkrétně formou toho, aby se Stu přiznal, jaké je hovado. Ono to zní hloupě, ale to, jak je snímek podán, jak je v podstatě v reálném čase a jak se stále něco děje a situace je vyhrocena, má to svůj smysl a vy dovedete s Farrellem soucítit, prožíváte s ním jednotlivé okamžiky, které jsou gradující psychologickou hrou, která může skončit jen špatně, anebo vykoupením.

 Obhlíží místo činu.

„Telefonní budka“ je i po letech pořád účinná, i když by se mohlo zdát, že sama budka je přežitkem, který se v současnosti najde tak jedině v muzeu. I na tom je krásně vidět, jak se doba vyvíjí. Je to ale celkem jedno, protože i za dalších 13 let tohle bude nesmírně silné a klaustrofobní drama, které bude mít na diváka pořád stejně příznivý efekt. Joel Schumacher se tu skutečně pochlapil.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář