Temné síly (1980)

80%
Australané mě dovedou překvapit a v tomhle případě se jim to povedlo opravdu skvěle.

Temné síly

Harlequin

Austrálie, 1980, 95 minut

 

Režie: Simon Wincer

Scénář: Everett De Roche, Jon George a Neill D. Hicks

Hrají:

Robert Powell (Gregory Wolfe)

David Hemmings (Nick Rast)

Carmen Duncan (Sandra Rast)

Broderick Crawford (Doc Wheelan)

 

Když už pro nic jiného, tak na snímek „Temné síly“ – lepší by bylo ponechat originální „Harlequin“ nebo tedy počeštěle „Harlekýn“ – stojí za to kouknout proto, že zde hraje Robert Powell a je to on, kdo si pro sebe dokáže ukrást celý film a kdo vás svým výkonem dovede doslova přikovat k obrazovce. Jeho postava Gregoryho Wolfa je prostě tak výborně zahraná, že si film uzurpoval pro sebe.

 Chudák chlapec.

A to zde najdete i Davida Hemmingse, což rozhodně není neznámé jméno v hororovém žánru, ale i mimo něj. Kde by byla Antonioniho „Zvětšenina“, kdyby tam nehrál právě Hemmings, anebo jak by bez Hemmingse vypadala Argentova „Tmavě červená“? V obou případech je to on, kdo mě na obou filmech tak bavil, samozřejmě spolu s příběhem, v případě filmu „Temné sily“ je to ale Powell.

 Že by mu Gregory pomohl?

Na začátku se seznamujeme s Nickem Rastem (David Hemmings), který má milující manželku Sandru (Carmen Duncan) a synka, kterého má také rád, i když na něj nemá jako senátor tolik času. Možná ani tolik času mít nechce, protože Alex je chlapec, který očividně umírá na leukémii. Co se ale stane, když do jejich života vstoupí klaun Gregory Wolfe, který chlapce naprosto uzdraví?

 I David Hemmings stárne.

Gregory Wolfe se pro Sandru stává něčím jako Rasputin pro carevnu Alexandru. Dokáže ji ovlivňovat a rozhodně se chová jako velmi podivná postava, což dokazuje v neustálých a stále bizarnějších scénách. Jako kdyby sám byl vykořeněn z reality a přitom si ji toužil uzpůsobit podle sebe, s čímž do jisté míry souzní i finále, které nepřekvapí v tom, jak je podáno, ale i tak dovede zamrazit.

 Ještě ráda se mu ukáže.

Snímek „Temné síly“ pro mě po dlouhé době představuje postavu skutečně úchvatného záporáka, který je navíc tak okouzlující, že chvílemi ani nevíte, jestli je pro vás skutečně záporákem. Trikové scény zde místy trochu váznou, ale ukazuje se, že v tomhle filmu prostě fungují. Děj filmu „Temné síly“ mě prostě bavil a Robert Powell zde ukázal svoje mistrovství naplno.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vrazi, děti, mysteriózní)


Přidat komentář