Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

70%
Po dvanácti letech se Arnold vrátil k jedné ze svých nejslavnějších rolí. Aby ochránil Johna Connora, musel se postavit první filmové Terminátorce.

 

Terminátor 3: Vzpoura strojů

Terminator 3: Rise of the Machines

USA, Německo, Velká Británie, 2003, 109 minut

 

Režie: Jonatham Mostow

Scénář: John D. Brancato, Michael Ferris a Tedi Sarafian podle postav Jamese Camreona a Gale Anne Hurd

Hrají:

Arnold Schwarzenegger (Terminátor)

Nick Stahl (John Connor)

Claire Danes (Kate Brewster)

Kristanna Loken (T-X)

 

„Terminátor“ je film, u kterého je jistota, že se na něj bude stále navazovat. Ať už to budou další filmy jako „Terminátor 2: Den zúčtování“, film dnes recenzovaný, Terminator Salvation anebo jiná pokračování, třeba komiksová – „Teminátor Omnibus 1“ nebo „Terminátor Omnibus 2“. Tahle látka je prostě zajímavá. Co když se nám tohle jednou stane? Co když nás ovládnou stroje? Ta možnost není tak úplně nereálná, protože pokrok se nezastavuje.

Terminátorka se povedla.

„Terminátor 3: Vzpoura strojů“ přišel poměrně dlouho poté, co byl natočen film „Terminátor 2: Den zúčtování“. Na jednu stranu je to dobře, daly se pak při natáčení filmu použít digitální efekty, které byly přece jen o něco vyspělejší. Na druhou stranu ale výrazně zestárli herci, kteří hráli v původních dvou filmech. A tak se v podstatě skoro s nikým z druhého filmu nesetkáme. Znovu se tak shledáme pouze s hercem Earlem Boenem, který hrál doktora Silbermana, a pak samozřejmě s tou největší hvězdou, Arnoldem Schwarzeneggerem. Nejvíce pak zamrzí nepřítomnost Lindy Hamilton.

Další ikonický robot.

„Terminátor“ nás zavedl do doby, kdy Sarah Connor ještě neměla syna a měla zemřít. Nepodařilo se. „Terminátor 2: Den zúčtování“ vyprávěl příběh o mladém Johnu Connorovi a jeho matce, která byla v psychiatrické léčebně. Měli zemřít oba. Nepodařilo se. Třetí film nás zavádí do doby, kdy je John Connor mladý muž, který před sebou nemá nijak velkou budoucnost. Jeho matka je již po smrti. John Connor má znovu zemřít a znovu je z budoucnosti vyslán robot, který má tu smrt zajistit. Jedná se o model T-X, první terminátor s ženskou podobou. A že je to podoba!

Klid děti, strejda Arnold se o vše postará.

Kristanna Loken je skvělým protipólem k Arnoldovi, především v tom, že on už je přece jen starší model. Je maskulinní a vyloženě zastaralý, ona je moderní, má dokonalé křivky, jednoduše verze, která je pro moderní dobu přijatelnější. Jenže Arnold je pořád hvězdou filmu. Není se čemu divit. Nick Stahl není John Connor, který by mi přirostl k srdci. Ale tahle postava je vůbec taková variabilní. V každém filmu ji hrál jiný herec, stejně tak i v seriálu „Terminátor: Příběh Sáry Connorové“.

Vezme rakev na ramena a bude.

Jak vlastně zhodnotit film? Pokud se týká děje, je to jeden z nejdůležitějších, jaké byly natočeny. Věnuje se momentu, který byl pro lidstvo zásadní, momentu, kdy se svět mění ve válečnou zónu. Ale film je ještě důležitější. Je to příběh o tom, jak se z Johna Connora, obyčejného mladého muže, stává John Connor, vůdce vzpoury lidí, ten, který dokáže lidstvo znovu vyvést z temnoty na světlo. Film není dokonalý, ale Arnold zde má zase jednu skvělou roli a nezklame ani hláškami. Hned po Terminator Salvation je to ale nejslabší kousek série. Uvidíme, co na to „Terminátor 5“.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (survival, vědci, vrazi)


Přidat komentář