Terry Pratchett: Johnny a mrtví

90%
Což takhle trochu duchařské komedie z pera mistra humoristického fantasy?

Terry Pratchett: Johnny a mrtví

TALPRESS, spol. s. r. o., 2014, 145 Kč

 

Sir Terence David John „Terry“ Pratchett byl ikona. Nejen, že vymyslel nový svět, ale on si z něj dokázal dělat i legraci. A to pořádnou, ironickou a někdy trochu škodolibou. Z lidí v něm, z věcí v něm i ze světa samotného. Z pravidel, z porušování pravidel. Z řádu i neřádu. Jeho Zeměplocha se stala všeobecně známým pojmem a dodala želvám na šarmu. Příběhy ze Zeměplochy jsou také těmi nejznámějšími Pratchettovými díly. Přesto, a možná proto, jsem se rozhodla psát o knize jiné. „Johnny a mrtví“ je druhý díl volné trilogie a mně tuto knihu přinesl Ježíšek, takže jsem neřešila první ani poslední díl a dala se do čtení. Od čeho jiného ty volné trilogie jsou, že?

Johny a mrtví

Hlavní hrdina této útlé knížky, malý Johnny, už není tak úplně malý. Začíná se v něm probouzet puberta, nicméně do fáze, kdy se začne otáčet za holkami, má ještě daleko, a tak se v něm rodí odvaha revoltovat. Ale to jen tak na okraj. To podstatné je, že Johnny vidí duchy. Konkrétně lidí pohřbených na místním hřbitově. Shodou okolností se magistrát města rozhodne, že bude nejlepší tento hřbitov zastavět a pozůstatky mrtvých někam odsunout. Jenže mrtví nechtějí o stěhování nic slyšet. Využijí tedy Johnnyho schopnosti a požádají ho o pomoc. Tím začíná zábavné dobrodružství kořeněné Pratchettovým humorem, kdy tentokrát nejde tak úplně o život. Ba právě naopak.

Co mě na této knize nejvíc bavilo, to jsou detaily. Uznejme, že příběh o pomoci duchům v nouzi není tak úplně neobvyklý. Naštěstí Pratchettův styl a um vyprávění tuhle stereotypní a vzorcovou situaci zachraňuje. Jedná se sice o počin, který bude bavit především buď mladší čtenáře (ve věku Johnnyho), nebo fanoušky Pratchetta (všech věkových skupin), ale jako oddychové čtení tuto knihu vřele doporučuji všem. Je to lehká, velice příjemná a svěží četba s výbornými odkazy, které ocení především milovníci hororu. Johnny není úplně normální kluk a jeho kamarádi už vůbec ne. A obyvatelé hřbitova? Tančí dle vzoru Michaela Jacksona, pomáhají si telekinezí, plují elektrikou i proti času… A létají na měsíc. Těch by bylo prostě škoda, takže se nelze divit, že jim Johnny rád pomáhá. Minimálně Solomon Einstein, vzdálený bratranec onoho slavného Einsteina, za to stojí určitě. Nejen proto, že tak sympaticky šišlá. Takže opět se setkáváme s jedinečností kdejaké postavy, která se v knize objeví. V balíčku máte legraci z každého charakteru a navrch krásnou pointu. Pratchett příběh ukončil tak, že si v duchu musíte říct: „Tak je to správné.“ Klid v duši, v srdci… O to přeci běží.

„Johnny a mrtví“ je druhý díl volné trilogie nazvané jednoduše „Johnny“. V knihovně by se ale vyjímaly nejlépe všechny tři, tak pátrejte po prvním díle „Jen ty můžeš zachránit lidstvo“ a posledním díle „Johnny a bomba“. Taky budu.

Jen pro představu, víte, proč Johnny vidí mrtvé? Je to prosté. Byl zkrátka líný je nevidět. Tak pozor na tu lenost. Sir Terence David John „Terry“ Pratchett byl ikona, která nás a svět fantasy opustil letos v březnu. Čest jeho památce a úžasné fantazii.

Ne, žádné byl… On bude ikona navěky.

Hororové knihy (duchové, vědci, komedie, mysteriózní)


Přidat komentář