Tetsuo (1988)

60%
Japonsko je známé pro své velmi specifické filmy. "Tetsuo" je jedním z těch opravdu neskutečných, hodně bizarních a šílených. "Tetsuo" aneb "Iron Man" v japonském stylu.

 

Tetsuo

Japonsko, 1988, 67 minut

 

Režie: Shinya Tsukamoto

Scénář: Shinya Tsukamoto

Hrají:

Tomorowo Taguchi (Muž)

Kei Fujiwara (Žena)

Nobu Kanaoka (Žena s brýlemi)

Shinya Tsukamoto (Kovový fetišista)

 

Jak by vypadala japonská cyberpunkový manga, kdyby se přenesla na filmové plátno? Přesně tuhle otázku si nejspíš položil Shinya Tsukamoto, který v roce 1988 natočil film „Tetsuo“, který se v Americe uváděl jako „Tetsuo: The Iron Man“. Ale ne, nehledejte zde žádnou spojitost s filmem „Iron Man“, kde se Robert Downey Jr. prohání v hypermoderním kovovém obleku a zachraňuje lidstvo. „Tetsuo“ je surrealistický sci-fi industriální horor, který se netají inspirací v legendárním díle Davida Lynche Mazací hlava.

Trochu horší forma akné.

Jestli jste si někdy mysleli, že Japonci jsou pošuci, tohle je potvrzení. Pokud jste někdy viděli jejich hentai, kde jsou prsaté Asiatky, které vůbec jako Asiatky nevypadají, znásilňovány roboty, chobotnicovitými stvořeními nebo rostlinami ve stylu „Evil Dead 2“, nebude pro vás „Tetsuo“ tak velkým překvapením, i když tohle je pouze jedna scéna, kde se tato fantazie objevuje. Film se v ostatních ohledech zaměřuje na různé aspekty bizarnosti lidské mysli a fantazie.

Vyrážka se trochu zhoršila.

Představte si, že vy sami se začnete přeměňovat v ocelového člověka. Vaše tělo se postupně mění v ocelový stroj, který ale není jakkoli krásný, ale je naopak pokroucený, trčí z vás různé dráty a trubky, bizarnost vašeho těla nezná mezí. V tomhle nejste sami. Ženy kolem vás trpí podobným problémem. Kov získává navrch a vytlačuje maso, nahrazuje jej ve všech aspektech. Místo penisu má „hrdina“ vrták, který by do sebe jeho přítelkyně jen nerada nechala vniknout.

Japonci jsou prostě šílení futuristi.

Síla snímku „Tetsuo“ není v příběhu, ale v jednotlivých šílených obrazech, které se střídají v neskutečně rychlém tempu. Chvílemi obrazy ujíždějí tak rychle, že divák má skutečně pocit, že se ocitl na pásu v továrně, nikoli na sedačce před plátnem. Navíc ta hudba. Místy je to skutečně tvrdý industriální rock, který ještě více mechanizuje všechno, co vidíme. „Tetsuo“ není snímek, který byste měli milovat, ale je to film, který by ve vás měl něco zanechat. Finální zakončení se zrněním obrazovky mluví za sebe. Tohle nebyl příběh o lidech, ale o strojích, které pronikají hlouběji nejen do naší společnosti, ale i hlouběji do nás. Je to opravdu tak nepochopitelné? Nemyslím si. Kolik lidí v dnešní době je schopno žít v bytě či domě bez televize?

Takový penis očividně nečekala.

Jestli chcete něco úplně jiného, něco nového, co se v evropských nebo amerických podmínkách moc nevidí, pokud chcete silný úder na hranici toho, co snesete, ránu na smysly, vnímání a představivosti, pusťte si snímek Tetsuo, který rozhodně zamává tím, co znáte. Není příliš explicitní jako jiné japonské filmy (snuffy), ale i přesto jsou zde zobrazována témata, která ve filmu nejsme zvyklí vidět. Procenta pak ani nejsou za příběh, který zde není, ale spíše za vizuální a trikovou stránku, které jsou naprosto unikátní.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy (příšery, hnus)


Přidat komentář