Texaský masakr motorovou pilou (2003)

20%
Remake legendárního filmu je většinou příliš velké sousto. V tomhle případě určitě.

Texaský masakr motorovou pilou

The Texas Chainsaw Massacre

USA, 2003, 98 minut

 

Režie: Marcus Nispel

Scénář: Scott Kosar podle původního scénáře Kima Henkela a Tobe Hoopera

Hrají:

Jessica Biel (Erin)

Jonathan Tucker (Morgan)

Erica Leerhsen (Pepper)

Mike Vogel (Andy)

 

Remake legendárního snímku, který znamenal mnohé pro slasher a vlastně pro horor vůbec. Bylo to v tom, co všechno se dalo do hororu dát, kde všude bylo možné hledat horor. Jako kdyby ho na venkově do té doby nikdo nehledal. „Texaský masakr motorovou pilou“ z roku 1974 tohle změnil a navíc přivedl do hororového panoptika jednoho z nejikoničtějších zabijáků, jací kdy byli vytvořeni.

 A jen odškrtávejte mrtvoly.

Co mohl remake přinést nového? No, jednoduše řečeno, trochu lepší techniku, s kterou se všechno natáčelo, protože tohle je opravdu to jediné, co si na filmu všimnete. Ten vizuál je prostě dobrý, jak se od novějších filmů očekává. Vypadá to dobře, což je důležité hlavně pro Jessicu Biel, kterou kamera velmi ráda zabírá. Ono je důležité vypadat sexy i ve chvíli, kdy po vás jde šílenec s motorovou pilou. Tohle je asi to hlavní, co vás trochu upoutá, pokud jste mužského pohlaví.

 Jessica Biel a týpek vedle ní.

Jinak je děj banální, což by před těmi 40 lety nevadilo, ale dnes už mi to přijde trochu moc jednoduché. Skupina pěti mladých lidí jede do Mexika, když narazí na ženu, která na tom očividně není dobře. Ten úvod je hodně podobný tomu z originálního filmu, což je také nejspíš důvod toho, proč se tomuto typu snímku říká remake... Ono je to celé velmi podobné, i když ono je fakt, že tady o ten bohatý děj opravdu tolik nejde.

 Moment, kdy už je lepší se neotáčet.

Film si jede svou cestou až ke konci. Je to snímek, který se snaží o to, aby ukázal ten skutečný hnus, ale nedaří se mu to ani trochu v tom duchu, jako se to podařilo Hooperovu legendárnímu snímku. Je to takové špinavé, ale to je prostě všechno. Někde jsem zaslechl, že tohle je film, který obnovil zájem o vidlácké horory, případně zájem o celou sérii, ale pokud je tomu tak, v tom případě je „Texaský masakr motorovou pilou“ z roku 2003 jen dlouhým marketingovým spotem.

Jessica Biel, její prsa a břicho. 

„Texaský masakr motorovou pilou“ je prostě jen remakem a pro mě remakem v tom nejhorším smyslu slova. Snímek, který se jen snaží o „aktualizování“ staršího filmu pro současnou dobu. Když se podíváte na původní film, pořád pochopíte, že je mnohem lepší, že má lepší atmosféru a že je mnohem děsivější. A Leatherface také vypadá hrozivěji, i díky tomu, že nikdy neuvidíme jeho pravou tvář.

 

Hodnocení: 20 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Vlastně byly doby, kdy jsem tenhle film bral za hodně dobrý. Viděl jsem ho dříve než originál, a ačkoli mě nevyděsil, bavil mě celkem dost. Zanedlouho jsem se k originálnímu snímku samozřejmě dostal a taky se mi líbil. Pointa? Před nedávnem jsem si všechny 'Masakry' zopakoval, originál fungoval stále ale remake mě z nepochopitelných důvodů už nudil. V podstatě jde o to samé příběhově, je to tedy tím že proti 'špinavému' původnímu filmu je tohle moc nablýskané, moc na efekt, nebo buranským hororům prostě víc přála jiná doba? Kdysi bych tenhle remake s klidem v duši doporučil, dnes už ne. Asi je vždy přeci jen lepší vidět dřív původní verzi, ale zase chápu mladé lidi co na 40 let starý film koukat nechtějí a radši kouknou na přijatelnější novou verzi. A kdoví, třeba se jim i bude líbit jako kdysi mě...
Adam Peňáz 27.09.2016 21:04:09 Reagovat Přidat nový komentář
HOROR WEB
S těmi původními filmy je to těžké, já jsem vždycky pro ně, ale někdy jsou ty remaky opravdu přístupnější. Někdy jsou zbytečné... Zrovna tady si myslím, že právě to, že původní pořád děsí, je na něm to nejlepší a mohou si ho pustit i mladí. Snad se k němu dostanou.
HOROR WEB 27.09.2016 21:09:10 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
Já sám sebe k 'mladým' taky ještě řadím (23 let) a rád se podívám jak na originály, tak na remaky, i kdyby jen ze zvědavosti. Z 80% mě vyděsí spíše starší kusy, proto mě 20, 30 nebo 40 let stáří filmu neodradí. Ale to je ryze subjektivní postoj a je fakt že většina lidí co znám by s tak starými kusy čas neztrácela, taky ale věřím že nadšenců co hledají kvalitu bez ohledu na rok výroby je více.
Adam Peňáz 27.09.2016 21:52:37 Reagovat Přidat nový komentář
HOROR WEB
Právě mě docela zaráží, když slyším názory na to, že něco, co je starší 20 let, někoho nezajímá. Je to škoda, protože lidé pak přicházejí o zajímavé kusy.
HOROR WEB 28.09.2016 07:56:31 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
Čas letí a chtě nechtě i nové filmy jednou budou 20 let staré. Proto se taky vždy dívám hlavně na kvalitu, skutečně dobrý film ten zub času unese. Bohužel o většině novodobých hororů se tohle tvrdit nedá, ty toho moc neřeknou ani teď, z toho těžko v budoucnu bude klasika...
Adam Peňáz 28.09.2016 12:11:58 Reagovat Přidat nový komentář
HOROR WEB
Svatá pravda, v současné době je hororu tolik, ale najít v něm něco kvalitního, to chce hodně přebýrání.
HOROR WEB 29.09.2016 08:13:52 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher)


Číst komentáře