The Abominable Snowman (1957)

60%
Staré dobré béčko, které se mi prostě zamlouvá.

The Abominable Snowman

Velká Británie, 1957, 91 minut

 

Režie: Val Guest

Scénář: Nigel Kneale

Hrají:

Forrest Tucker (Tom Friend)

Peter Cushing (Dr. Rollason)

Maureen Connell (Helen Rollason)

Richard Wattis (Peter Fox)

 

„Ohavný sněžný muž“. Tak by se dal přeložit název britského snímku, který vznikl v krásných 50. letech, kdy béčka vládla a k slovu se dostávalo studio Hammer, které je pod filmem „The Abominable Snowman“ také podepsané. A jelikož je to studio Hammer, je to další film, kde se objevil jeden ze známé dvojice Cushing a Lee. Tentokrát je to Peter Cushing.

Jen si pro mě pojďte!

Jak už název filmu napovídá, půjde zde o sněžného muže, tedy o yettiho. Za ním se vydává britsko-americká expedice, která jako místo pro nalezení takového tvora vybrala celkem logicky Himaláje. Jasně, je trochu škoda, že je film točen v interiérech, ale i to se dá – vzhledem ke své době a stylu filmu – celkem skousnout a nebudete s tím mít příliš velký problém.

Spolubydlící si někdy nevyberete.

Expedice má dva hlavní členy. Američan Tom Friend (Forrest Tucker) je americký vědec, i když je otázkou, jestli ten, kdo chce hledat yettiho je vědec nebo nadšenec, ale v 50. letech je ještě jin doba. Brit Rollason (Peter Cushing) je pak botanik, který ale také může přispět. Nakonec se vlastně on stává hlavní postavou filmu. Snad aby „The Abominable Snowman“ zůstal více britský.

Peter Cushing vlevo.

Od snímku z roku 1957 se asi nedá moc očekávat, že bude nějak extra explicitní. Nakonec se bohužel nedá ani čekat, že by byl moc akční. Ale „The Abominable Snowman“ má docela dobře gradující tendenci, což se mi přiznám se docela líbilo. Jasně, nejsou zde příliš nápadité scény, jako kdyby to mělo jednu vyprávěcí rovinu, ovšem ke konci to konečně nabere trochu spád.

Yetti se povedl.

Nebudu tvrdit, že je britský béčkový sci-fi horor „The Abominable Snowman“ vyloženě špatný, to prostě nejde říct, ale chybí mu nějaký ten pořádně vyhrocený moment. Líbí se mi, že čekání na yettiho je docela dlouhé, z mého pohledu se navíc nejednalo o zklamání. Herecky je to pak dostatečně dobré na to, abyste s postavami přežily i ty trochu méně záživné pasáže, jichž není úplně málo.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář