The Autopsy of Jane Doe (2016)

70%
Kdo by si nepřál mít autoptický sál přímo pod obývákem!

The Autopsy of Jane Doe

Velká Británie / USA, 2016, 86 min

 

Režie: André Øvredal

Hrají: Brian Cox

          Emile Hirsch

          Olwen Catherine Kelly

 

Někde se v rodině předává revma, jinde firma vydělávající miliony denně. V rodině koronera je osud syna jistý, pokud včas neuteče. Mrtvoly, mrtvoly a zase jen mrtvoly. Austin proto plánuje, že se s přítelkyní přestěhuje a živobytí svého otce pověsí na hřebík. Nebo pohřbí. To by mu šlo k ruce. Jenže jak to tak bývá, takové rozhodnutí je těžké a ještě těžší je se s tím svěřit své rodině, obzvlášť když maminka už nežije a otec zůstane sám. Film „The Autopsy of Jane Doe“ začíná ve chvíli, kdy se Austin chystá odkrýt na světlo plán odchodu, ale do jejich rodinné firmy přivezou tělo neznámé dívky. A jak správně tušíte, tohle neznámé tělo změní veškeré plány.

1

Dívku policisté naleznou zahrabanou pod domem, kde došlo k velkému masakru. Neví, co je zač, ani kde se tam vzala. Natožpak jak zemřela. Dívka je doslova netknutá. Odvezou ji tedy k pitvě, aby našli odpověď alespoň na některé otázky. Pro koronera Tommyho a jeho syna Austina to nejprve vypadá na rutinní pracovní večer, ale velmi brzy se začne ukazovat, že s dívkou není něco v pořádku. Dle všech indicií totiž zemřela velmi krutým způsobem, jenže se to na jejím zevnějšku nijak neprojevuje. Otec se synem s každým dalším krokem v pitvě zjišťují podezřelé a nevysvětlitelné detaily, až pomalu vypátrají, odkud dívka je a co se jí asi stalo. A až příliš pozdě si uvědomí, že s pátráním vůbec neměli začínat.

3

Už samotné prostředí pitevního sálu je nevábné, natožpak, když ho máte pod domem. Toto místo, výborní herci a pomalé odkrývání jedné záhady, vás pohltí. Nejstrašidelnější jsou náznaky jakési vyšší moci, která jemnými detaily dává hrdinům najevo, aby s prací přestali. Všichni víme, že jim hrozí nebezpečí, jen oni samozřejmě nic netuší, nebo nevěnují signálům pozornost. Tak moc jsou zabraní do práce. No jo, tak se samo přelaďuje rádio. Jémináčku, tak tu máme tělo s absolutně neznámými příznaky, to je výzva, nebo ne? Vědci a jejich racionalita! Upřímně, kdybych se někdy nedej bože ocitla u mrtvého těla, na které by začala prskat kočka, zvednul by se za mnou prach, jak rychle bych utekla. Ale až na tyto klasické prvky hororu, kdy divák nechápe, proč jsou hrdinové pořád tam, kde jsou (a bez toho by to prostě nešlo), je film skvělý. Nutno uznat, že popírání vzniklé situace chlapcům netrvá příliš dlouho, a když plně pochopí, začnou se bránit (místo toho, aby sami sebe přesvědčovali, že se jim to všechno jen zdá). Jen v závěru se skvělá atmosféra lehce vytrácí a konec se mi zdál lehce odfláknutý. Možná to tak ale mělo být.

2

Brian Cox jakožto otec rodiny je báječný. Tvrdý, ale férový a velmi chytrý chlap. On je pravý bojovník tohoto filmu. Emile Hirsch svému staršímu kolegovi zdatně sekunduje. Co se týče dalších herců, fanoušci „Hry o trůny“ nepřehlédnou malou roličku irského herce Michaela McElhattona. Olwen Catherine Kelly alias Jane Doe se předvede v celé své kráse, ale to je vše, co od ní dostanete. A zbývající Ophelia Lovibond prostoru také moc nemá. Ani ho nepotřebuje. Tenhle film je o otcovské lásce a odvaze.

 

 

 

Hororové filmy (duchové, mučení, vrazi, satan, mysteriózní)


Přidat komentář