The Awakening (2011)

65%
Seriálový režisér Nick Murphy se svým prvním pokusem v oblasti celovečerního filmu pokusil natočit pecku ve stylu "Ti druzí". Výsledek je bohužel... všelijaký.

 

The Awakening

Velká Británie, 2011, 107 min

Režie: Nick Murphy

Scénář: Stephen Volk, Nick Murphy

Hrají:

Rebecca Hall (Florence Cathcart)

Dominic West (Robert Mallory)

Imelda Staunton (Maud Hill)

Lucy Cohu (Constance Strickland)

 

Úvod „The Awakening“, odhalení spiritistických šarlatánů, je osvěžující, navodí pocit příjemného očekávání a já se vyloženě těšil, co bude dál. Rebecca Hall („Dorian Gray“, „Město“) působí jako emancipovaná žena nesmírně sympaticky, zasazení děje do atraktivního meziválečného období bylo též dobrým tahem. Dalším kladem je technické zpracování, v tomto ohledu není co vytknout. A zvuk; hudební podkres je báječný.

Poster nápadně upomíná na jiné, žánrově podobné, filmy.

Ale tím jsme asi skončili. Jak jsem řekl, začátek filmu rozhodně zaujme, ale potenciál je později jaksi vyhozen z okna. Zápletka zpočátku vypadá jako klasická duchařina: feministka Florence odhaluje šarlatány, pak dostane zprávu o „zaručeně nefalšovaném“ duchovi ve škole kdesi na venkově, tak na místo samozřejmě vyrazí, a hele, on tam duch vážně je. Klasický strašidelný dům je fakt strašidelný, atmosféra solidní a najdou se i nějaké originální scény a lekačky (část s domečkem pro panenky považuji za výbornou). Bohužel se najdou i scény, a že jich není málo, které prachsprostě vykrádají ikony žánru, jako již zmíněné „Ti druzí“ nebo Sirotek Ovšem to, že se děj zvrhne v harlekýnku a přehlídku psychických problémů hlavní hrdinky, je donebevolající.

Na Rebeccu Hall se rozhodně kouká dobře.

V závěru filmu atmosféra přestane fungovat úplně, zpočátku jednoduchý příběh se zvrhne v neskutečný bordel na kolečkách, ve kterém se dle mého nevyzná ani sám scénárista a celý film jde do kopru. Ale. To je pouze mé osobní mínění. Umím si představit, že mnoha lidem toto podivné rozuzlení příběhu může přijít originální, zajímavé. I pro mě má úplný závěr jeden klad: nejistota, na které straně řeky vlastně hlavní hrdinka nakonec skončila. Kdyby nás tvůrci v té nejistotě nechali, byl bych asi mnohem spokojenější.

Florence Cathcart a její milec Robert Mallory.

„The Awakening“ také trochu prohrávají kvůli žánrové rozháranosti. Připadá mi, jako by tvůrce moc nevěděl, co chce vlastně natočit, a i v průběhu natáčení měnil koncepci. To, co se nejdříve zdá jako příjemná duchařská báchorka, se později změní na psychologický thriller, pak zase na rodinné drama, poté už jen na „mysteriózní“ cosi. A je to rozhodně škoda, našlápnuto bylo dobře.

No nepřipomíná vám to něco?

Nabízelo by se prostě říci „nevyužitý potenciál“ a dát „The Awakening“ hodnocení lehce pod průměrem. To ale neudělám, protože navzdory všemu, co jsem zmínil výše, se rozhodně nejedná o zas tak špatný snímek. Slušná atmosféra, dobré technické zpracování, herecké výkony Rebeccy Hall a Dominica Westa a alespoň pokus o trochu inovace v žánru, nebo spíše žánrech, jsou klady, které není možno ignorovat. Více takových pokusů, příště s lepším scénáristou, a možná se nám jednou objeví v žánru horroru taková bomba, jakou byli, a dodnes jsou „Ti druzí“.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář