The Barrens (2012)

40%
Výlet do přírody může místo k utužení rodinných vztahů vést k jejich destrukci.

The Barrens

USA, Kanada, 2012, 94 minut

 

Režie: Darren Lynn Bousman

Scénář: Darren Lynn Bousman

Hrají:

Stephen Moyer (Richard Vineyard)

Mia Kirshner (Cynthia Vineyard)

Allie MacDonald (Sadie Vineyard)

Peter DaCunha (Danny Vineyard)

 

Darrenna Lynn Bousmana bych asi mohl označit za svého celkem oblíbeného hororového režiséra a „The Barrens“ je jeho poslední snímek, který v době psaní recenze vyslal ven. Musím říct, že jsem od filmu neměl žádná očekávání, a tak jsem k němu přistupoval celkem nezaujatě. Naštěstí se mu překvapivě podařilo mě hned zaujmout, a to tím, kam nás poslal – do lesů. Nečekal jsem, že mě zaujme něco, co se odehrává v lesích, protože se v nich odehrává poslední dobou každý druhý horor.

Hele, to je sranda, my jsme v lese!

Sledujeme (v úvodní scéně) dvojici, která si to promenáduje lesem. Očividně jsou na nějaké túře, která je zavedla do neobydlené oblasti. Ona je trochu naštvaná, ale spíš ho jen pokouší, on si to užívá. A pak se něco stane. Objeví... cosi, ale rozhodně je to mrtvé. Jenže tím to nekončí. Události eskalují a během několika málo minut je vám jasné, že v tom lese je něco, co by tam být nemělo. Něco děsivého. Střih.

Mám ztrápenej ksicht.

Tenhle úvod nám jen předvedl, o co tady asi půjde, ale my začínáme znovu, pěkně klidně. Rodina, ve které to asi nefunguje úplně dokonale – dcera si nezvykla na nevlastní matku – se vydává na rodinný výlet do kempu. Je to místo, kam otec rodiny v minulosti normálně jezdil se svými rodiči. Vzhledem k úvodu je asi jasné, že v lese něco čeká. Nejspíš nějaká legenda, monstrum, které se tam skrývá, ale to se teprve uvidí.

Máme ještě ztrápenější ksicht!

Slabina filmu je v postavě otce a v divné logice, která se mění v nesmyslnost. Hned v té úvodní scéně dívka, která před něčím utíká, vrazí do stromu, který má v cestě. Hezké, jen je to divné, když se na ten strom celou dobu dívá. To jsou lidé opravdu takoví debilové? Otec je podobné hovado, především v tom, jak se chová. Proč by s ním ta ženská zůstávala, když je takový parchant? Všechno jí zakazuje, ona se musí chovat, jak on chce, ale manželství asi funguje. Aby byli víc v bezpečí, jdou hlouběji do lesa.

Nevlastní mami, já vím, že ta otevřená zlomenina je na nic, ale musíme běžet.

Chování otce začíná být velmi rychle iritující, což se může celkem snadno propojit s tím, jak je film laděný. Ani vy nevíte, co se přesně děje. Na jednu stranu vás to může k filmu připoutat, na stranu druhou vás to může silně odradit. V mém případě se stala druhá varianta a po počátečním zaujetí se dostavila jen frustrace z toho, že si film snaží hrát na něco, co není. Zmatenost příběhu se snaží zakrýt to, že je snímek vlastně jen klišovité roubování zápletky na zažité dějové linky.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, béčka, survival, vrazi)


Přidat komentář