The Brotherhood of Satan (1971)

60%
Pokud se na film ještě někdy podívám, jsem si jistý, že ho budu hodnotit výše.

The Brotherhood of Satan

USA, 1971, 92 minut

 

Režie: Bernard McEveety

Scénář: L. Q. Jones, Sean MacGregor a William Welch

Hrají:

Strother Martin (Doc Duncan)

L. Q. Jones (Šerif)

Charles Bateman (Ben)

Ahna Capri (Nicky)

 

Pokud nechcete film, který by vás měl čímkoli odrovnat, tak je horor „The Brotherhood of Satan“ tím pravým. Není to film, který by byl vyloženě špatně natočen, vlastně má i docela dobré téma, jen je to všechno podáno tak nějak mírným, skoro až nehororovým způsobem, což je velká škoda, protože místy to mělo našlápnuto docela hezky. Satanské horory v té době celkem táhly.

Že by měl malou svíčku?

Jsme na maloměstě, kde je mužný šerif (L. Q. Jones, který se mimochodem podílel i na scénáři), to jedna rodinka nebude mít zrovna moc jednoduché. Ani ne tak proto, že by si na ně místní zasedli, ale především proto, že si určitá skupinka místních zasedla na děti. Především na ty lokální. A tahle jedna rodinka zrovna má dítě, které by skupina místních docela uvítala pro své rituály.

Krásný trik.

Ano, skupina je zaměřena na satanské rituály, ke kterým potřebuje děti, protože by bylo fajn přivolat Pána temnoty na zemi. Matka s otcem a dcerou prostě jen cestovali, ale do cesty se jim připletlo malé městečko v Novém Mexiku, kde se stali vězni satanského kultu. Tole je základní východisko, na němž se pak staví děj, který může diváky celkem snadno odradit tím, že máte pocit, jako kdyby se nic nedělo.

Vizuálně je to místy velmi zajímavé.

Filmu „The Brotherhood of Satan“ se ale musí nechat, že má svou atmosféru a že se vás snaží získat na svou stranu. Jen se to v některých případech, možná mnoha případech, prostě nepovede. Nejzajímavější jsou pak scény, které se odehrávají přímo ve středu kultu, kdy už máte pocit, že tady skutečně je něco nepříjemného, jsou zde tajemné síly, které není snadné pochopit.

A dojde i na souboj.

Americkému snímku „The Brotherhood of Satan“ lehce škodí skutečnost, že se malinko vleče, že ve velké části scén máte pocit, že vlastně o nic nejde. I přesto je to poměrně zajímavá a taky už celkem stará ukázka dobrého satanského hororu. Bohužel to tempo škodí i finálnímu vyústění, které nemá takové grády, jak by asi bylo třeba. To se mi zdá i škoda, tam to do toho chtělo trochu víc bouchnout.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (děti, satan)


Přidat komentář