The Colossus of New York
USA, 1958, 70 minut
Režie: Eugène Lourié
Scénář: Thelma Schnee a Willis Goldbeck
Hrají:
John Baragrey (Dr. Henry Spensser)
Mala Powers (Anne Spensser)
Otto Kruger (Dr. William Spensser)
Robert Hutton (Dr. John Robert Carrington)
K některým snímkům se člověk dostane různě. Já jsem se zaměřil na kaiju filmy a jak se o nich chce člověk dovědět víc, narazí i na další, které nejsou japonské provenience, ale patří mezi monster movies, které jsem si obecně oblíbil. Nevím, čím to je, snad tou podivnou entitou, která je v centru dění, ať už je její podoba jakákoli. U snímku „The Colossus of New York“ jsem byl docela zvědavý, co se přede mnou objeví, protože jsem si o něm nic dalšího nezjišťoval.
Co si budeme povídat, název filmu mi evokoval nějaké obrovské monstrum, které bude ničit New York. Doba natočení by celkem seděla, i vzhledem k tomu, že japonské kaiju filmy už se v té době více dostávaly do povědomí. Jenže už samotný úvod naznačoval, že tohle bude menší, levnější podívaná. Další minuty mě o tom jen přesvědčily, protože jsem si uvědomil, že nesleduji nic jiného, než variaci na jeden klasický příběh.
Jeremy Spensser je muž, který je pro svět důležitý. Je to vizionář, je mladý, může světu mnohé přinést. Jenže dojde k nehodě a Jeremy je zabit. Jeho otec to tak prostě nemůže nechat a rozhodne se, že svého syna oživí. Udržuje naživu jeho mozek. Jediné, co pak potřebuje, je tělo, do které by mozek vložil. Tím tělem se má stát uměle vyrobená schránka, která je oním kolosem. V ní Jeremy ožívá, ale uvědomuje si, že tohle není život, jaký by chtěl. Ti kolem něj ho ovšem nechtějí pochopit a raději si budou plnit svoje plány, a to i v případě Jeremyho vlastního otce.
Eugène Lourié měl za sebou skvělý film The Beast from 20,000 Fathoms, který ale trikově ovládl Ray Harryhausen, jenž zde prokázal, že je skutečně mistrem na svém místě. Jenže v případě snímku „The Colossus of New York“ šlo o jiný příběh a jen dobře nalíčeného člověka v kostýmu nemotorného obra. „The Colossus of New York“ není nic jiného než variace na klasický příběh „Frankenstein“, který má něco i z golemovské legendy, ale tím „Frankensteinem“ to smrdí až moc. Některé scény jsou jako přes kopírák, hlavně pokud se týká scén s dítětem.
„The Colossus of New York“ je klasickým filmem 50. let, bohužel ale spíše v tom negativním smyslu slova. Je zde strašně málo originality, a i když je monstrum krásně neobratné a křečovité, samo o sobě prostě snímek nezachrání. Tohle je film pro skalní fandy padesátkových sci-fi a hororových filmů, ostatní pravděpodobně moc neosloví. Nemá ten správný náboj a není ani napínavý.
Hodnocení: 40 %