The Convent (2018)

50%
Byla neprávem odsouzena, ale před popravou ji zachránil klášter.

The Convent

Velká Británie, 2018, 81 minut

 

Režie: Paul Hyett

Scénář: Paul Hyett, Conal Palmer a Gregory Blair

Hrají:

Rosie Day

Michael Ironside

Hannah Arterton

Clare Higgins

 

Kláštery jsou celkem vhodným místem pro natáčení hororů. Většinou se jedná o rozsáhlé kamenné stavby, které za sebou mají minulost, obsahují hodně architektonických prvků, kdy mnohé děsí na první pohled, jsou zde úzké, mnohdy vysoké chodby, z nichž na vás padá chlad, kolem he spousta stínů, protože toho světla tolik dovnitř nepřijde. Tohle je prostě prostředí, jež vzbuzuje nepříjemné pocity.

Hezký čepec.

Nepříjemné pocity jsou pak ještě násobeny tím, jak se jedná o uzavřenou, mnohdy naprosto izolovanou komunitu, kde vlastně pořádně nikdo neví, co se za jejími zdmi může žít. Takže je jasné, že v klášterech se mohou odehrávat jak temné horory, tak pěkně úchylné filmy. Snímek „The Convent“ se vydal spíše cestou temnějšího hororu a úchylnostem se vyhýbá, což v tomhle případě beru jako pozitivní.

Že by šílenství?

Snímek „The Convent“ začíná tím, že je mladá žena, která má krásné jméno Persephone (Hannah Arterton) odsouzena, ale neprávem. Skoro by to vypadalo, že se to bude odehrávat v duchu De Sadeho „Julietty“, ale skutečně tomu tak není. Přesto se jí ujme jeden klášter, kam by měla nastoupit, místo toho, aby si odpykala skutečný trest. Jenže ono se může ukázat, že i takové místo může být horší než vězení.

Nebo porod.

Persephone objevuje, že v klášteře se děje něco velmi zlého, ale podle všeho to nemá spojitost s úchylnými choutkami některých místních osob, ale s paranormální aktivitou, jež se zde odehrává. Co je její příčinou? Po kom zlo, jež se zde ukrývá, vlastně jde? Jsou zde nějaké otázky, na něž možná i divák bude chtít najít odpověď. A třeba bude i spokojený, protože tohle není až tak strašný film.

Všechny mají pěkný čepec.

Už mám u hororu trochu předsudky, a tak když jsem zjistil, že je snímek „The Convent“ britským dílem, začínal jsem mít pocit, že tohle bude hodně špatné. Ale ono to ve skutečnosti vůbec špatné není a vlastně to docela stačí na hororový průměr. To prostředí filmu hodně pomáhá a nakonec i nějaké ty masky, jež jsou zde použity. Rozhodně ne zklamání roku, ale nutně ne ani velké překvapení.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář