The Crazies (1973)

70%
Další hodně dobrý Romero.

The Crazies

USA, 1973, 103 minut

 

Režie: George A. Romero

Scénář: George A. Romero a Paul McCollough

Hrají:

Lane Carroll (Judy)

Will MacMillan (David)

Harold Wayne Jones (Clank)

Lloyd Hollar (Peckem)

 

Jako kdyby se George A. Romero pro snímek „The Crazies“ inspiroval sám u sebe, a to ve finále filmu „Noc oživlých mrtvol“. Však se také jednalo o druhý film, který po úspěchu „Noci oživlých mrtvol“ natočil. V závěru legendárního zombie filmu se objeví vojáci, kteří se snaží uklidnit situaci v oblasti velmi specifickým způsobem a dávají filmu ještě jednu drsnou pointu. Právě na vojáky se zaměřuje film „The Crazies“.

 Ikonické ochranné obleky.

Sociální kritika z tohohle filmu čiší ještě víc než z „Noci oživlých mrtvol“. Armáda se dostane do městečka, kde se snaží uklidnit situaci, která vznikla nějakou tajemnou, ale velmi nebezpečnou nákazou. Lidé nic nevědí, vojáci s nimi nekomunikují, prostředí je vyloženě nepřátelské, jednomu rupnou nervy a už to jede. Voják pak neví, kdo je nakažený a kdo má jenom strach.

 Jenom ty obleky děsí.

O tom, že je nákaza nebezpečná, nás přesvědčuje už úvodní, velmi dobrá scéna, kde si dvě děti hrají, když najednou v jejich domě někdo začne řádit. Chtějí za rodiči, protože ti jim pomohou, ale to by se maminka musela probudit. A to by tatínek nesměl být ten šílenec, kdo dům ničí. Ano, nákaza má na lidi skutečně neblahý vliv a z nich se stávají nebezpeční šílenci. Jak ale poznat nakaženého od vyděšeného či hysterického člověka?

 A když vám ještě chtějí dát kapačku...

George A. Romero v tomhle snímku ukazuje, jak ani odpovědné složky nejsou schopny zabránit panice, protože ony jsou tím, kdo ji vyvolá. V podstatě nikdo neví, co má dělat, mají jen rozkazy, které následují, a k tomu anonymní ochranné obleky, které ty, jež mají vojáci zachránit, budou jen více děsit. Paranoia se šíří a vojáci nevědí, co vlastně dělají. Ale pokračují v tom, protože mají rozkazy.

 V Americe může mít zbraň každý.

Snímek „The Crazies“ skvěle odkazuje na to, jak v kritickou chvíli zasahují lidé, kteří k tomu možná ani nemají vhodné kompetence, lidé, jež možná ani nechtějí chránit, ale prostě jdou a dělají, co se jim řekne. Stávají se ovcemi, lidskými ovcemi, které nejsou schopny rozeznávat dobro a zlo, prostě jen jdou a nedívají se napravo nalevo. Nemyslí. V téhle kritice byl George A. Romero prostě skvělý.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář