The Dead One (1961)

30%
Některé staré horory jsou zábavné prostě jen proto, jak jsou natočené. "The Dead One" je ten případ.

The Dead One

USA, 1961, 71 minut

 

Režie: Barry Mahon

Scénář: Barry Mahon

Hrají:

John McKay (John Carlton)

Linda Ormond (Linda Carlton)

Monica Davis (Monica)

Clyde Kelly (Jonas)

 

Mám rád staré horory, protože je na nich možné vidět, jak se vyvíjel film jako médium, ale hlavně to, jak se vyvíjel žánr. „The Dead One“ je krásnou ukázkou. Kromě toho, že je zde stále ještě původní – rozuměj neromerovský – pohled na zombie, tak je strašně krásně vidět, jak se horory za těch více jak padesát let vyvinuly, jak dokážou/nedokážou vzbuzovat hrůzu. A ne vždy byl vývoj směrem k lepšímu.

 Ono to žije!

„The Dead One“ není silný atmosférický horor v tom smyslu, že byste měly skutečně ohromující děsivý zážitek. Ono to v těch Eastmancolor barvách není tak jednoduché. Jsou jásavé, stejně jako jsou do jisté míry jásavé, respektive stylizované barvy Technicolor. Barvy jsou natolik zdůrazněné, hlavně světlé, že najednou chybí ta temnota, která je pro současný horor v podstatě nezbytná. Rozhodně tím ale nechci říct, že by „The Dead One“ nebyl hororovým snímek vůbec. Jen je kladen důraz na jiné aspekty.

 Ta má ale výraz.

V první řadě je to nasnímání jednotlivých scén, které mají hrůzu vzbudit. V některých případech je to až expresionistické (například zombie pochodující po schodech – jen někdy chybí ty potřebné efektní stíny), ale celkového dojmu je pak docíleno především spojením obrazu se zvukem, a to jak ve smyslu hudebního podkresu, tak i v souvislosti s mluveným, respektive křičeným slovem. Neustále opakování „Kill Her!“ vás rozhodně po nějaké době nenechá klidnými.

 Něco leze ven!

Příběh se točí kolem toho, že se žena nechce vzdát svých plantáží, které ve skutečnosti nejsou jejím majetkem. A tak se rozhodne jednat. Vzhledem k tomu, že má zkušenosti s voodoo a s oživováním mrtvých, využije tuto svou dovednost jako zbraň. Bohužel nejsilnější scéna z hlediska hororové je v úvodu, pak je pouze zopakována ve chvíli, kdy příběh graduje. Zombie sama o sobě by mohla být děsivá, ale proč na sobě musí mít ten směšný oblek? I kdyby v něm byl pohřben, nic to nemění na tom, že vypadá směšně.

 Jo, to je zase tenhle...

„The Dead One“ není dobrý film, ale prostě kousek, který staví na tom, že bude naprosto dostačující, když se zde objeví jedna pomalu kráčející mrtvola. Naštěstí snímek skutečně není moc dlouhý, a tak kousnete i ty dialogy, které jsou někdy opravdu tristní, stejně jako kameru, která v některých případech zabírá scény takovým způsobem, kdy je kompozice celkově špatná. Například policisté se v závěru vynořují odnikud. Takže celkově to moc hororové není, ale když budete chtít, nějaký ten dobrý moment si najdete. Akorát by tohle měl dělat film za vás.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (zombie)


Přidat komentář