The Dead the Damned and the Darkness (2014)

40%
Trochu western, ale v moderním prostředí, trochu zombie, ale hlavně strašně nedotažené.

The Dead the Damned and the Darkness

USA, 2014, 90 minut

 

Režie: Rene Perez

Scénář: Barry Massoni, Rene Perez

Hrají:

Robert Tweten (Sawyer)

Iren Levy (Stephanie)

John J. Welsh (Wilson)

Richard Tyson (Šerif)

 

Ze začátku se to vůbec nevyvíjí špatně. Setkáváte se se zajímavými postavami, které vás s sebou mohou strhnout. Navíc jsou zombie, které zde vidíte, celkem dobře vytvořené. Gore není nijak skvělé, ale ty masky se povedly. Jenže „The Dead the Damned and the Darkness“ je snímkem, který má dobrý rozjezd s tím, že to je krátká trasa, která končí nárazem do zdi. Bohužel, protože na začátku mě to opravdu bavilo.

 Jen pojď, hluché děvče.

Název snímku, „The Dead the Damned and the Darkness“, celkem jasně odkazuje na western „Hodný, zlý a ošklivý“ a snaží se jít cestou jakéhosi moderního zombie westernu, což je Perezova obliba, až na to, že tu nejsou kovbojové, alespoň ne v tom klasickém smyslu slova. Je tu jedna výrazná postava, která je v podstatě klasickým pistolníkem, jedna hluchá dívka, která je kráskou, a pak jeden stařík. Jejich role ale nejsou tak zajímavé, jak se na první pohled tváří.

 V klidu, tohle se teď nosí.

První část „The Dead the Damned and the Darkness“ je klasicky o tom, jak se lidé střetnou, dají se dohromady. Každý má trochu jiný osud. Muž cestuje krajinou ve svém vlastním brnění a podle všeho ví, jak přežít. Dívka – hluchá ve světě zombie je prostě geniální nápad – to nemá jednoduché, ale někdo nad ní bdí, protože její cesta pokračuje dál. Opět se ukazuje, že nebezpečí nečíhá ani tak ze strany zombie, jako ze strany lidí samotných. Dovedl bych si scénu, kde je téměř znásilněna, představit drsnější, ale takhle to zůstává obecně snesitelnější. V duchu filmu je to asi dobře.

 Šerif pořád na svém místě.

Druhá polovina už je něco, kde postavy musí řešit významnou věc. Vzhledem k minimalistickému pojetí začínáte mít pocit, že se film sám paroduje a že dochází k něčemu, co už ani vidět nechcete. Najednou je před vás hozeno vysvětlení apokalypsy, které není nijak úchvatné. Je zde více postav a z celku se vytrácí napětí i akce, i když se tvůrci afektovanou hudbou snaží o vytvoření opačného dojmu. Dobře rozvržené postavy jsou zazděné a přestávají bavit.

 Ví, jak se o sebe postarat.

Nevyšlo ani vytvoření postavy pistolníka, který je víc než čím jiným prostě jenom troubou v kostýmu, který se snaží tvářit jako drsňák, ale ani na moment mu neuvěříte, že mohl tak dlouho přežít. Snad opravdu jedině proto, že je tak oplátovaný, ne proto, že je tak schopný. Sem tam potěší nějaké vtipné vnuknutí, které tvůrci měli, ale celý film to rozhodně nezachrání. Aspoň ta první půl hodinka není tak špatná.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (zombie, béčka)


Přidat komentář