The Device (2014)

60%
Sci-fi horor, kterému stačí malý prostor.

The Device

USA, 2014, 90 minut

 

Režie: Jeremy Berg

Scénář: Jeremy Berg a John Portanova

Hrají:

Angela DiMarco (Abby)

David S. Hogan (Calvin)

Kate Alden (Rebecca)

 

Sci-fi horor je spojení, které nemusí být právě šťastné, i když jasně, vždycky záleží na tom, kdo se takové filmu chopí. Asi ani nemusím zmiňovat snímek jako „Vetřelec“, který je jedním z nejlepších hororů a zároveň jedním z nejlepších sci-fi filmů, na jaké se můžete podívat. Film „The Device“ rozhodně až tak velké ambice nemá a je možné jej nazvat komorním.

 Na zemi se těžko brání čemukoli.

„The Device“ je skutečně velmi komorním kouskem, který si vystačí v podstatě jen se třemi herci, kolem nichž se dění točí. Jasně, sem tam se tu objeví, minimálně hlasově, ještě někdo další, ale jsou to jen vedlejší, skoro podružné postavy, které mají napomoci tomu, aby se gradovalo napětí a aby film na chvíli vyskočil ven ze své uzavřené a omezené skořápky. Což netvrdím, že je nutně špatně.

 Koule, která nadělá hromadu problémů.

Klaustrofobní prostředí sci-fi hororům sluší, v tomhle případě se ale nejedná o prostředí kosmické lodi osamocené ve vesmíru, ale prostředí jednoho domu, respektive jedné rodiny, která sama je dostatečně problematická k tomu, aby si pro sebe skutečně vytvořila klaustrofobní prostředí. A přitom všechno začíná tak nevinně, ale jak jinak by to také mělo začínat, že?

 Co tam je v té tmě?

Abby a Calvin, skoro manželé, se po smrti Abbyiny matky mají setkat s Rebeccou, což je Abbyina sestra. Sestry se neviděly téměř deset let a právě společný výlet by měl vést k tomu, že se zase sblíží. Jenže to by se Rebecca nesměla vydat do lesa a najít zde něco, o čem neví, co je. Je to taková černá koule. Nejedná se o obyčejný předmět, možná něco z vesmíru. Rozhodně si to ale neměli brát s sebou domů.

 Takový pěkný záběr ve filmu není.

Komorní prostředí snímku „The Device“ docela svědčí, protože se mu daří gradovat děj a postupně atmosféru ještě více zatěžovat. K tomu opravdu stačili tři herci a jedna černá koule. Společně se jim podařilo vytvořit nikoli nutně silně intenzívní zážitek, ale relativně dobré hororové drama se sci-fi prvkem, který je zde především k tomu, aby atmosféra byla nejistá. To se povedlo a z malého potenciálu se vytřískalo dostat celkem dost.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (mimozemšťani)


Přidat komentář