The Devil Bat (1940)

50%
Bela Lugosi v béčku o nebezpečných netopýrech.

The Devil Bat

USA, 1940, 68 minut

 

Režie: Jean Yarbrough

Scénář: John T. Neville a George Bricker

Hrají:

Bela Lugosi (Dr. Paul Carruthers)

Suzanne Kaaren (Mary Heath)

Dave O'Brien (Johnny Layton)

Guy Usher (Henry Morton)

 

Je fajn se sem tam vrátit mezi klasiky a Bela Lugosi je přece jenom filmovým žánrovým klasikem, protože ztvárnil velké množství rolí, které jsou do oblasti hororu řazeny. Snímek „The Devil Bat“ pro mě byl do této doby v podstatě neznámý, a tak jsem byl zvědavý, co vlastně přinese. Když zjistíte, že v hlavní roli je Lugosi jako vědec, začne vám pomalinku svítat.

 Hlavně netopýra správně pověsit.

Jakmile se v hororovém filmu objeví vědec, má poměrně jasný náběh k tomu, že se bude jednat o vědce šíleného, který se snaží změnit svůj obor, ale přitom zapomíná na to, že by tím mohl někomu ublížit. A právě takovým vědcem je i doktor Paul Carruthers, který si chová pár netopýrů, ale rozhodně nikoli jen pro potěšení z toho, že bude mít nějakého domácího mazlíčka.

 Prďácké brýlky.

V případě Carrutherse však nenajdeme mnoho dobrých zájmů, které by měly prospět společnosti. Vyšlechtil si netopýry větších rozměrů proto, aby se mohl zbavit svých nepřátel. K tomu, aby netopýry na svoje oběti nalákal, pak vyvinul ještě parfém, který obří létající myši navede přesně na cíl, který chce doktor zničit. A tak se rozbíhá pátrání a lidé žijí ve strachu z obrovských létajících monster.

 Nechcete? Netopýra?

Snímek „The Devil Bat“ má takový klasický nádech starých filmů, kdy rozhodně nemůžete čekat nějaké gore, stejně jako nemůžete moc čekat nějaké dobré efekty, což je v případě netopýrů trochu problém, protože místy vypadají až moc neohrabaně. Ale i to má svoje kouzlo. Co moc kouzlo nemá, je opakování krátkých scén jen proto, že bylo jednodušší je vložit znova, film se natáhl a přitom to není až tak patrné, že se některé záběry opakují.

 I takhle vypadá strach.

Bela Lugosi není ve snímku „The Devil Bat“ tak démonický jako jindy, hraje spíše muže, který je unavený životem a snaží se jednoduše přežít a pomstít za to, jak mu bylo ukřivděno, ať už skutečně, anebo jenom domněle. Přesto je jeho výkon ještě celkem fajn, ale ani ten nijak zásadně v tomhle snímku, který se snadno zapomene, nevyniká. Přesto hezká připomínka starších dob.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (zvířata, vědci)


Přidat komentář