The Dinosaur Project (2012)

20%
Found footage s dinosaury? Zní to docela pěkně, že? Jenže výsledek už rozhodně tak pěkný není.

 

The Dinosaur Project

Velká Británie, 2012, 83 minut

 

Režie: Sid Bennett

Scénář: Sid Bennett, Jay Basu a Tom Pridham

Hrají:

Natasha Loring (Dr. Liz Draper)

Richard Dillane (Marchant)

Matt Kane (Luke Marchant)

Peter Brooke (Charlie Rutherford)

 

Levný film, který tak nejen, že omlouvá neschopnost získat víc finančních prostředků na pořádnou havárii helikoptéry, ale dokonce se snaží říct, že takhle je to přece mnohem lepší, mnohem realističtější. Nevím, ale když v seriálu „Ztraceni“ havarovalo letadlo, měl jsem z toho mnohem větší zážitek. A to byl jen jeden díl. Found footage filmy jsou tu ale pro všechny, kteří mají „skvělý“ nápad na film, ale nemají dostatek peněz nebo možností, jak si je zajistit. Podobně jako může díky blogům a internetu obecně psát každý, stejně tak už dnes může natáčet každý filmy a říkat si filmař, rozhodně ale ne umělec. Foud footage filmy nemusejí být špatné, ale i ony se musejí umět.

Technika připravena. Ale mikrofon by neměl být vidět.

Věřte tomu, že když se podíváte na první díl „Paranormal Activity“ nebo na film „Kronika“, budete z nich mít zážitek, protože jsou dobře natočeny. „Paranormal Activity“ je levné, ale pojato tak, aby děsilo. „Kronika“ má skvělý příběh a neskutečně dobré trikové provedení. Nabízí se otázka, co má vlastně „The Dinosaur Project“. No, název to říká jednoznačně. „The Dinosaur Project“ má dinosaury. A to je všechno. Nic jiného navíc zde opravdu není, a tak se budete sami muset docela snažit, aby vás snímek skutečně zaujal.

Potvůrky se mohou točit.

O co vlastně jde? No jednoduše o to, že byl objeven tvor, který vypadá jako vyhynulý dinosaurus – a zároveň tedy jako lochneska. Je určena výprava, která se má vydat zjistit pravdu. Pár lidí, tudíž náklady na filmování ještě menší. Skupina vyráží a od začátku je to do nás rváno... Ne, omyl. Na začátku něco málo, pak dlouho nic, pak zase něco málo akce a pak až do konce zase nic. Potenciál dinosaurů totálně nevyužit, prostě se smiřte s tím, že jsou většinou jen statisty, stejně jako herecké obsazení. Vždyť má film přece dinosaury, tak co se starat o to, jak je natočený. Dinosauři táhnou. Na BBC to bylo hrozně oblíbené přece! Jenže on je rozdíl, když se něco dělá pořádně a když se něco dělá jenom na efekt a ke všemu i špatně. Málo financí rozhodně nevysvětlí, proč je špatný i scénář.

Že by inspirace Cestou do pravěku?

Jestli máte zájem se podívat na skutečně kvalitní snímek, který v sobě bude spojovat dobrý příběh a vizuálně skvělé dinosaury, podívejte se raději na „Jurský park“. Když už nic jiného, je to prostě trikově úžasné. Ale jestli chcete ještě lepší film, který je vyvážený jak po trikové, tak po příběhové stránce, zkuste český snímek „Cesta do pravěku“. Tenhle snímek nikdy nezklame, protože je prostě výtečný. Vyrovná se směle i „Jurskému parku“, a to nepotřeboval ani jeden digitální trik, což v roce 1955 ani nebylo dost dobře možné.

No jo, digitální dinosauři jsou nejlepší...

„The Dinosaur Project“ není nic jiného, než snaha ohromit tím, že byl natočen „skutečný film“ s dinosaury. Jak ale chcete ohromit, když máte pár stupidních herců, kteří nemají za úkol hrát, protože pak to přece bude přirozenější. Nejsou přirození ani trochu a film nemůže ohromit, protože už tu prostě byly mnohem a mnohem lepší, a to i po vizuální stránce. Found footage je žánr, který po slibném začátku hodně rychle upadá do stojatých, zahnívajících vod a na jednu jednoduchou kostru se snaží napasovat všechno. Nemůže to fungovat pokaždé. Filmaři by raději měli zkusit nejprve napsat pořádný příběh a pak až ukázat, jak skvěle by to vypadalo jako found footage. S blbým příběh ale ani nezajímavé found footage nic neudělá. Triky s kamerou a zkraty v obraze si klidně nechte.

 

Hodnocení: 20%

Vaše komentáře

ANONYM
Špatná recenze! Je to jeden z nejlepších filmů roku 2012.
ANONYM 24.07.2013 13:04:37 Reagovat Přidat nový komentář
anonym
Jsem rád, že se film někomu líbí,ale stojím si za tím. že ta recenze je celkem objektivní ;-)
anonym 24.07.2013 13:07:41 Reagovat Přidat nový komentář
ANONYM
Možná proto Mayové čekali konec světa v roce 2012.
ANONYM 09.02.2015 00:09:51 Reagovat Přidat nový komentář
ANONYM
Ten film je příšerný.
ANONYM 16.11.2013 11:33:29 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
To souhlasí :-D
Martin Štefko 16.11.2013 11:34:34 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (béčka, zvířata, vědci, found footage)


Číst komentáře