The Divide (2011)

85%
Nesmírně nepříjemný snímek, který odhaluje černé dno lidskosti. Dvě hodiny utrpení a násilí, které z plátna na diváka ne čiší, ale nutí prožívat.

The Divide

Německo / USA / Kanada, 2011, 122 min

 

Režie: Xavier Gens

Scénář: Karl Mueller, Eron Sheean

Hrají:

Lauren German (Eva)

Michael Biehn (Mickey)

Milo Ventimiglia (Josh)

Michael Eklund (Bobby)

 

 

Nekonvenční snímek „The Divide“ patří mezi ty horrory, které vám v hlavě uvíznou na pěkně dlouhou dobu. Nejedná se úplně tak o horror, je to spíše jakýsi „psychothriller,“ ale horrorové prvky se upřít nedají. Jednoduše třeba proto, že horror by měl být, mimojiné, znepokojující. A „The Divide“ znepokojující rozhodně je. Každého diváka nutně donutí podívat se na sebe sama, co by dělal, co by se s ním stalo, s jeho osobností, s jeho zásadami, pokud by se do takové situace dostal.

Úvodní scéna oplývá jistou poetikou, nejspíš hlavně díky krásné Lauren German.

Ona situace je jednoduchá, lehce představitelná a nepříjemná. Na New York spadne atomová bomba. Několik naprosto rozdílných lidí dokáže utéct do protiatomového krytu pod jedním věžákem, který zbudoval paranoidní správce domu. A zde jsou a budou zavření, nikdo neví na jak dlouho, nikdo nesmí vylézt, nikdo nikoho nezná, nikdo nikomu nedůvěřuje. A tenká slupka takzvané civilizace, která je okolo každého „moderního“ člověka, začíná dostávat povážlivé trhliny.

Ústřední skupinka přeživších, nyní ještě přináležejících k lidskému rodu.

Psychický stav přeživších je v první půli filmu ještě narušován vpádem několika ozbrojenců v protiradiačních oblecích, kteří beze slova unesou dceru jedné z účinkujících, poté výletem ven dalším přeživším, který bohužel vůbec nepomůže ve vysvětlení, co se vlastně děje, ale pouze nastolí další otázky. Poté je ústřední skupinka v bunkru zvenčí zatavena a hlavní představení může začít. Xavier Gens od svého prvního snímku, „Hranice smrti,“ rozhodně filmově vyspěl.

Postupná proměna hlavních rolí pod tlakem nedostatku jídla, vody, hygieny a čerstvého vzduchu je rozhodně udělaná skvěle.

V druhé půlce „The Divide“ mistrovsky předvádí rozpad několika rozdílných osobnosí pod nátlakem neznámé situace, ponorkové nemoci, nedostatku všeho, co každý člověk dnes považuje za samozřejmost. Občas se mi stane, že jsem znechucen nějakou dobře vymyšlenou gore scénou; vždy jsem ale mnohem více znechucen scénami, kde nehraje hlavní roli krev. Tady je těchto scén, u kterých mi bylo až fyzicky špatně, ke zvracení, více než dost. A teď rozhodně nemám na mysli rozsekávání nafouklé mrtvoly sekerou, ale třeba to, co se stane z Marylin (Rosanna Arquette).

Michael Eklund jako Bobby (vpravo), v tuto chvíli již rozhodně blíže zvířeti, než člověku.

„The Divide“ by se dalo mnoho věcí vytknout, například nelogičnosti (například vzduch?), absence děje a asi nejzávažnějším problémem je to, že Xavier Gens si zjevně neuměl poradit s časem, tak ho úplně vynechal. To jsou ale ve srovnání s ústřední myšlenkou a obsahem naprosté nicotnosti. Každý by si měl rozmyslet, jestli se na „The Divide“ chce vůbec dívat. Jedná se o extrémně nepříjemnou podívanou, je to urážka lidskosti, pohled do nejtemnějších koutů lidského nitra. A není to hezký pohled.

Hororové filmy (gore, hnus, survival)


Přidat komentář