The Evil (1978)

60%
Co za zlo se asi bude skrývat v tomto chátrajícím domě?

The Evil

USA, 1978, 89 minut

 

Režie: Gus Trikonis

Scénář: Gus Trikonis a Galen Thompson

Hrají:

Richard Crenna (C. J. Arnold)

Joanna Pettet (Dr. Caroline Arnold)

Andrew Prine (Prof. Raymond Guy)

Cassie Yates (Mary Harper)

 

Snímek „The Evil“, který by se dal přeložit jako „zlo“, případně je v mezinárodní distribuci známý také jako „House of Evil“, si na nic moc nehraje a divákovi dává přesně to, co se od něj očekává – je to snímek o jednom strašidelném domě, kde se rozhodně nevyplatí být přítomen, nejlépe ani v noci, ani ve dne. Na obyvatele totiž čekají velmi nemilé zkušenosti, pokud je vůbec přežijí.

Hlavně se pořádně držet.

V domě, který je hlavním dějištěm příběhu hororu „The Evil“ je skutečně zlo. Zlo, které si chce vzít, co mu patří, i co mu nepatří. Zlo, které může mít mnoho podob. A přesně na tohle snímek „The Evil“ vsadil. Chce ukázat, že to zlo může být velmi nápadité, ale přitom zůstat děsivé. Tohle není příliš teatrální, tohle je skutečně takové, že by vás to mohlo i dnes trochu poděsit.

Krásný retro trik.

Začátek snímku je takový příjemně klasický. Hned na úvod tady máme scénu, při níž dojde k zabití nevinného člověka. Nevíme úplně proč. Ale nevadí, protože do domu se hned stěhuje nový nájemník, kterým je C. J. Arnold, jehož parádně vystřihl Richard Crenna. Ten je tu rozhodně hereckou ozdobou hororu, který i díky němu lehce vyniká nad průměr. Herec tu má jednu parádní scénu, kde má lehkou masku.

Postavy tu umírají.

Dům se má rekonstruovat, Arnold si přivede pár přátel, ale na samotnou rekonstrukci pořádně ani nedojde, protože nově příchozí zjišťují, že s domem skutečně není něco v pořádku. Díky tomu nás čeká plejáda celkem zajímavých scén, které jsou vizuálně a trikově nepříliš náročné, což jim ale rozhodně neubírá na kouzlu, spíše naopak. Tohle filmu dodává ještě něco navíc, takové příjemné retro.

Okny se ven nedostanou.

Americký horor „The Evil“ je příjemnou ukázkou toho, co si představíte pod žánrem „strašidelný dům“. A navíc nevyznívá vůbec hloupě, skutečně si u toho říkáte, že to je horor není zde zbytečný humor, který se do některých podobných filmů může vkrádat. Herci byli dobře vybráni, ale jsou to především jednotlivé děsivé epizody, jež stojí za pozornost. Ty a pak také samotné finále.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (mučení, survival)


Přidat komentář