The Facility (2012)

30%
Některé lékařské testy by se raději neměly vůbec provádět. Ale když chceme být zdraví...

The Facility

Velká Británie, 2012, 79 minut

 

Režie: Ian Clark

Scénář: Ian Clark

Hrají:

Aneurin Barnard (Adam)

Alex Reid (Joni)

Jack Doolan (Toby)

Chris Larkin (Dr. Mansell)

 

„The Facility“ se dá do češtiny přeložit jako „Zařízení“, tedy ve smyslu nějaké budovy, která je určena ke konkrétnímu účelu. Například k vědeckým experimentům. Asi není až tak nepochopitelné, proč to zmiňuji právě v souvislosti s tímto snímkem, kde o nějaké ty vědecké experimenty skutečně půjde. Název je tak velmi výstižný a zavádí nás, spolu s hlavními postavami, do zařízení, kde jsou prováděny lékařské experimenty přímo na lidech. Na dobrovolnících, abych byl přesný.

Johnny Depp??? Ne, tak ne...

Velká Británie v současné době trpí celkem rozmachem hororu a thrilleru, ale to říkám z hlediska kvantity, nikoli kvality. Oblíbenost žánru pak mohla vést i k tomu, že se vrátilo studio Hammer. Lékařské experimenty jsou pak dlouhodobě zajímavým tématem, které stále vzbuzuje zájem. Co když se vám do těla dostanou látky, které vás kompletně změní? Není zombie žánr také tak trochu založen na tom, že jednou z variant toho, proč se člověk mění v zombie, je právě skutečnost, že za to může nějaká chemická látka? Touhle cestou ale snímek „The Facility“ nešel.

Společný problém sbližuje.

Film nám představuje skupinu několika dobrovolníků, kteří se rozhodnou participovat na lékařském výzkumu a jsou ochotni si do svého těla nechat píchnout nějakou neznámou látku. Tohle samo o sobě je docela riziko, ale když uvidíte ty postavy, dojde vám, že se jim nějaké ty peníze hodí a za takové experimenty se většinou platilo celkem dobře. A tak se skupina ocitne pod dávkami nové, testované drogy, a čeká na to, co to s ní bude dělat. Vzhledem k tomu, že jsme v žánru hororovém, je asi celkem logické, že ty vedlejší efekty budou celkem děsivé.

Tohle testování nedopadne dobře.

Abych zase nepřeháněl, tak až taková hrůza to není, a „The Facility“ je poměrně klasický snímek, který hraje na to, že tu máme uzavřenou skupinu, která není schopna si poradit, nejsou schopni se ze zařízení dostat pryč, a atmosféra je vytvářena pomocí temných chodeb, křiku a neidentifikovatelných zvuků. Snímek se snaží vybočit hlavně tím, že nám tvrdí, že je vše podle skutečné události, že se testování týkalo drogy Pro9, i když věrohodnost událostí je silně diskutabilní.

Mundúry jim sluší.

„The Facility“ je možné směle považovat za agitku, která se snaží lidem ukázat, že by neměli věřit farmaceutickým společnostem a rozhodně by neměli testovat nějaké léky na sobě. Nejspíš by neměli ani užívat komplikovanější léky, ale tak tohle nebezpečí zde prostě je. V rámci hororového žánru pak snímek ničím nevybočuje, nic neukazuje a jen chce prohloubit náš strach ze tmy. Vzhledem k tomu, že tohle vidíte v každém druhém kousku, nemůže se tohle dotáhnout ani na průměr. Hlavně i proto, že snímek začíná nudit, a to i při své krátké stopáži. Nemá totiž co říct.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (béčka, vědci)


Přidat komentář