The Final Terror (1983)

6%
"The Final Terror" není špatný kousek, jen je škoda, že jeho kvality nejsou i po stránce obrazové.

The Final Terror

USA, 1983, 82 minut

 

Režie: Andrew Davis

Scénář: Jon George, Neill D. Hicks a Ronald Shusett

Hrají:

John Friedrich (Dennis Zorich)

Adrian Zmed (Marco Cerone)

Ernest Harden Jr. (Nathaniel Hines)

Daryl Hannah (Windy Morgan)

 

Když řeknu, že je snímek uváděn také pod názvem „Campside Massacre“ asi už každému dojde, o co tady půjde. Je to celkem klasický osmdesátkový slasher, kde se skupina mladých lidí vydává do přírody, aby zde strávila nějaké ty dny, pobavila se a neplánovaně zemřela. Tohle je základní zápletka, kterou známe docela dobře i v současné době, což je na jednu stranu celkem zarážející. Než se budu věnovat samotnému filmu, docela rád bych se nad tímhle zamyslel.

Jen si trochu zdřímnu.

Prvním filmem, který zápletku skutečně dobře a efektivně (stejně jako efektně) rozpracoval, byl „Texaský masakr motorovou pilou“. Ten byl natočen již v roce 1974. Že se tenhle motiv objevuje o devět let později, to není až tak zarážející, ale že z tohohle základu žijí filmy i v současnosti, to už trochu zarážející je. Ono je těžké přijít s inovativním slasherem, pokud to ještě vůbec možné je, ale jsem přesvědčen o tom, že i tohle je příčina vyčpělosti hororu – neustálé lpění na jednom tématu.

To nevypadá jako přátelský pozdrav.

Režisér Andrew Davis není úplně neznámá firma, protože má za sebou snímky jako „Přepadení v Pacifiku“, „Uprchlík“ nebo „Dokonalá vražda“, což jsou kusy, které jsou obecně poměrně dobře hodnocené. Jenže i když není „The Final Terror“ jeho prvotinou, nemá k tomu moc daleko. Vlastně je to jeho druhý celovečerní film. To se podepsalo hlavně na tom, že neměl k dispozici moc skvělou techniku a film se dochoval v poměrně špatné vizuální kvalitě. Na druhou stranu tohle by nemusel být až takový problém, pokud by děj přinesl něco zásadního.

Klid, lidi, to bude ještě sranda.

Musí se přese všechno nechat, že „The Final Terror“ rozhodně má atmosféru. Neděje se zde toho tolik a ten skutečný rozjezd přece jen docela trvá, protože první odchody postav probíhají tak nějak očekávaně, ale postupně se rozpoutává trochu drsnější survival. Jakmile to začíná být s přežitím skutečně těžké, film dostává grády a v některých scénách by vás opravdu mohlo mrazit. Tma je využita ku prospěchu věci, nikoli pouze jako povinná kulisa hororového filmu.

Sjedeme si řeku, to je méně nebezpečné.

V konečném důsledku se tak jedná o poměrně dobrý film, kterému jeho horší vizuální stránka nakonec vlastně pomáhá, protože dokresluje onu tíživou atmosféru, kterou prožívají jednotliví protagonisté. To, že se zde objevuje Darryl Hannah, je spíš jen takovým menším bonusem, než skutečným plusem. Aby se film stal klasikou hororu, na to ale úplně nemá, protože jednoduše zas tak zásadně nevyniká.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (slasher, béčka, survival)


Přidat komentář