The Guinea Pig: Nôtoru Damu no andoroido (1989)

20%
Pátý díl série "Guinea Pig" zase spadá do kategorie toho horšího, co je možné v tomhle drsném exploitationu najít.

The Guinea Pig: Nôtoru Damu no andoroido

Japonsko, 1989, 51 minut

 

Režie: Kazuhito Kuramoto

Scénář: Yoshikazu Iwanami, Kazuhito Kuramoto a Satoru Ogura

Hrají:

Toshihiko Hino                     

Mio Takaki

Tomorowo Taguchi

 

Tohle je přesně ten důvod, proč série „Guinea Pig“ v některých případech nestojí za pozornost. Pátý díl je totiž opravdu jen podívanou na efekt, a to ještě na efekt celkem špatný, protože ty nechutnosti očividně dělal někdo, kdo se absolutně nezabýval nějakou snahou o realističnost. Prostě jen hnusárny, které jsou doplněny postsynchrony, aby ta zvuková stránka vyzněla co nejhnusněji a tedy co nejefektněji. Ano, ty zvuky jsou hnusné, ale to by byly i samy o sobě a možná by to mělo na posluchače silnější dopad.

Nene, to není Pinhead! Naletěli!

„The Guinea Pig: Nôtoru Damu no andoroido“ je pátým dílem v podstatě legendární exploitační série, ale co do vyspělosti by se klidně mohl zařadit na její začátek, protože je špatnou konkurencí i prvním dvěma filmům. V nich šlo jen o násilí a o jeho co nejhnusnější zachycení. V případě pátého filmu už jde spíš o šílenství, které je doplněné hnusnými gore efekty, které, jak jsem říkal, zas tak hnusné nejsou, naopak se zdá, jako kdyby tvůrci už nevěděli, jak to gore pořádně udělat.

Japonci. Co chcete? Tohle ještě nic není.

Od prvního a druhého filmu je zde však přece jen jeden rozdíl – scénáristé se pokusili alespoň o nějaký základní děj. Vědec, který je sám do jisté míry nedokonalý, se chce postarat o svou nemocnou sestru a chce přijít s něčím, co by jí zachránilo život. Testování na zvířatech jde špatně, chtělo by to přejít k testování na lidech. Pomoc se záhy nabízí a vědci se skutečně dostává tělo, na kterém může experimentovat.

Mlýnek na jazyky?

Experimenty jsou skutečně v duchu šílenství a tvůrci se předvádí, ale jak jsem řekl, nějaký hlubší smysl zde není stejně, jako zde není nápaditost. Někdo se navíc trochu inspiroval filmem „Hellraiser“, respektive postavou Pinheada. Budiž, maska je použita k výrazně jiným účelům. Kam se ale vytratila minimálně ona originalita, která se objevila ve třetím a čtvrtém filmu? Navíc ty efekty zde byly mnohem reálnější.

Nevypadá dvakrát dobře.

Snímek „The Guinea Pig: Nôtoru Damu no andoroido“ je hodně špatným pokračováním, které si nezaslouží pozornost. Nepřináší žádné zásadní masky a efekty, stejně tak nepřináší nic stěžejního z hlediska myšlenkového. Strašně je zde vidět snaha o metaforický úvod a závěr, ale v tom nesmyslném balastu to všechno vyznívá naprosto lacině a vlastně i celkem směšně. Pro mě nejslabší díl z prvních pěti.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (gore, hnus)


Přidat komentář