The Harvest (2013)

75%
Rodiče se musejí starat o velmi nemocného synka, když jim život naruší dívka ze sousedství.

The Harvest

USA, 2013, 104 minut

 

Režie: John McNaughton

Scénář: Stephen Lancellotti

Hrají:

Samantha Morton (Katherine)

Michael Shannon (Richard)

Natasha Calis (Maryann)

Charlie Tahan (Andy)

 

„Sklizeň“, to je takové pěkné pojmenování a až postupně vám bude docházet, co to vlastně znamená. Tohle je film, který se sice odvíjí pomalu, ale rozhodně to není snímek, který by byl nudný. Naopak, až překvapivě se tomuto filmu daří udržet vaši pozornost, a to hlavně proto, že apeluje na vaše základní pocity sounáležitosti s některými postavami a nenávisti k postavám jiným.

 To bude dobrý.

Ten příběh začíná tak nějak nevinně. Do sousedství, kde jsou od sebe domy celkem vzdáleny, se stěhuje dívky ke svým prarodičům. Její rodiče jsou bohužel po smrti a ona se zde má s touto ztrátou vyrovnat. I když si sama není jistá, jak to dokáže, tak nakonec se záchrana objevuje v podobě malého chlapce, který žije v domě nedaleko. Chlapec má možná ještě smutnější osud – je uvázaný na lůžko, kde podle všeho umírá.

 Maminka se postará.

Skoro by to vypadalo, že tohle bude hezké, lidské drama, kdy se dívka po velké ztrátě sblíží s chlapcem, který umírá, ale ono je to ve skutečnosti trochu jinak. Chlapcova matka totiž vůbec nechce, aby se dívka k chlapci přibližovala. Proč tomu tak je? Že už by magořila z toho, jak se musí neustále starat o svého syna? Že by už měla dost letargického manžela, který jí zrovna moc nepomáhá? Anebo je všechno jinak?

 Válečná porada.

Právě tohle je na filmu strhující a on vás donutí se dívat až do konce, kde na vás přece jen čeká odhalení, které není úplně snadno rozpoznatelné předem. Celou dobu je vám tvrzeno něco, ale ono to začne najednou dávat jiný smysl. Ale není to nějaký zásadní obrat, který by byl jen pro efekt samotný, naopak, postupně vám dojde, proč se ta matka chovala až tak divně. Tohle je velmi dobře natočeno a celkově dobře provedeno.

 Léčba ohněm asi nefunguje.

„The Harvest“ není snímek, který vás bude děsit lekačkami, ale bude vás děsit atmosférou, strhne vás tím, co se zde děje a tím, jak lidé jednají, když jsou v krizové situaci a když za každou cenu chtějí pomoct svému dítěti. Michael Shannon opět ukazuje, jak je skvělým hercem a tady, kde není potřeba přehrávat, jede až překvapivě klidnou postavu. Jeho umění zase na správném místě.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (vrazi, děti)


Přidat komentář