The Haunted House of Horror (1969)

60%
Slasher, kterému už je 50 let.

The Haunted House of Horror

Velká Británie, 1969, 92 minut

 

Režie: Michael Armstrong

Scénář: Michael Armstrong a Gerry Levy

Hrají:

Frankie Avalon (Chris)

Jill Haworth (Sheila)

Dennis Price (Bill Bradley)

Mark Wynter (Gary Scott)

 

„Děsivý dům duchů“ zní celkem dobře, hlavně když si uvědomíte, že to je rok 1969 a hraje zde jen z teen idolů své doby – Frankie Avalon. Tohle přece jen vypadá jako celkem zajímavý kousek, už jen proto, jak se podařilo natočit horor, který měl být podle všeho určen širšímu publiku. A navíc o strašidelném domě. Tohle je téma, které je vděčné, i dnes na něj lidi rádi chodí do kin.

Holky mají strach.

Předpoklad snímku „The Haunted House of Horror“ je celkem jednoduchý a vychází z toho, že zde máme vraždy, které se dějí na celkem malém prostoru, a jednotlivé postavy neví, kdo z nich je vlastně vrah, i když je celkem zřejmé, že to musí být přímo někdo z jejich středu. Tohle je klasické východisko pro docela dobrou paranoidní atmosféru, která ale ve filmu až tak dobře dotažená není.

Naštěstí jsou tu mladíci.

Skupinu mladých poznáváme na večírku, který tedy není tak třeskutý, jako to bývá v moderních filmech, kde se všichni skutečně ožerou, fetují a šukají, ale je to přece jen takové uměřenější, klidnější. Ale i tak to ukazuje na skutečnost, že tohle všechno už tu prostě bylo, že tohle funguje a dnešní horor vlastně jen kopírují dávno známá schémata, třeba stará i padesát let nebo déle.

Hlavně, ať jí nezapálí rozkrok.

Tohle samo o sobě vede ke zdání, že horor už snad není schopen nabídnout nic originálního. Ale s tím bych nesouhlasil. Minimálně snímek „The Haunted House of Horror“ je dobrou ukázkou toho, že ve své době tenhle princip ještě nebyl dotažen do konce, je to místy hodně naivistické a postrádá to hororovou atmosféru, která by skutečně dovedla nahnat pocity spojené s hororem.

Svíček není nedostatek.

Britský snímek „The Haunted House of Horror“ má ale svoje kouzlo, které je dáno dobou a tím, že tvůrci ještě nechtěli zacházet příliš daleko. A nezacházeli. Přesto se povedlo natočit vyvražďovačku, která má celkem funkční scénář a kde budete čekat na to, kdo je vlastně vrahem. Možná na to přijdete, možná nikoli, ale nemyslím si, že by vás měl film jakkoli urazit.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář