The Horror of Frankenstein (1970)

45%
No horor už to moc není a vlastně ani moc originální.

The Horror of Frankenstein

Velká Británie, 1970, 95 minut

 

Režie: Jimmy Sangster

Scénář: Jeremy Burnham a Jimmy Sangster podle postav Mary Shelley

Hrají:

Ralph Bates (Victor Frankenstein)

Kate O'Mara (Alys)

Veronica Carlson (Elizabeth Heiss)

Dennis Price (Vykradač hrobů)

 

Abyste se obešli bez Petera Cushinga v roli barona Frankensteina a přesto barona ve filmu měli, bylo možné udělat jen jednu věc – nechat Frankensteina omládnout. Tedy nikoli tím, že by si sám pro sebe vymyslel nějaké sérum, ale proto, že se vracíme k dobám, kdy Victor Frankenstein se svými experimenty teprve rozjíždí a hledá cestu, která nakonec bude dláždit jeho život.

 Oživují člověka? Nebo to bude větrný mlýn?

Sledujeme tedy barona Frankensteina, který ještě za otcovy peníze studuje na škole, kde ukazuje, že zde vlastně není nic, co by se ještě mohl naučit. Svou aroganci dává jasně najevo, což je trochu s rozporem, jak byla postava prezentována Cushingem, i když i on byl arogantní, jen ne tolik. Přesto se v první řadě jedná o geniálního mladého muže, který se snaží překročit známé hranice vědy.

 Zatím ještě kamarádi.

Aby získal peníze a také klid, tak se mu podaří zprostředkovat nehodu, která vede ke smrti jeho otce. Jako kdyby tohle byl ten první čin, který nakonec ukazuje, že Victor Frankenstein je skutečně ochotný jít přes mrtvoly, aby dokázal to, co chce a co si usmyslí. Po smrti otce se vydává na další školu, aby se více naučil, ale aby také zjistil, že jedině praxe a nové postupy mu dají skutečně možnost se rozvíjet.

 Je na co se dívat.

A tak následuje cesta zpět na rodné sídlo, které se má stát jeho velkou laboratoří, kde bude s přítelem zkoušet to, co je všechno možné s lidským tělem. Samozřejmě, že už tenkrát se zaměřil na to, aby oživoval mrtvé. Ano, snímek jede klasickou cestou a vlastně jako kdyby se jednalo o trochu jiné odvyprávění toho nejklasičtějšího příběhu, tedy původního. Je do toho přidána jen větší dávka arogance a větší dávka výstřihů.

 Monstrum je zvláštní.

Opakovaný vtip už není vtipem, a tak ani opakovaný horor už není hororem. Studio Hammer celkově vsadilo na to, že jednotlivé filmy nejen v sérii s Frankesnteinem, ale i v sérii s Draculou a mumií budou vlastně jen pořád to samé, akorát v trochu jiném hávu. To nakonec vede k tomu, že se ty film musí po nějaké době prostě zajídat. Nejsou nikdy úplně špatné, ale to opakování nudí.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (příšery, vědci)


Přidat komentář